Ο Παναθηναϊκός νίκησε το μεσημέρι της Τρίτης με 100-66 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο, σε εξ αναβολής αγώνα της 20ής αγωνιστικής της Stoiximan Basket League κι εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Ηρακλής διατηρεί ελπίδες για την 8η θέση, που οδηγεί στα playoffs την οποία μπορούν να καταλάβουν επίσης, Ιωνικός και Άρης που επίσης βρίσκονται στις επτά νίκες.

Την τελευταία αγωνιστική ο Ηρακλής υποδέχεται τον Προμηθέα Πάτρας, ενώ ο Ιωνικός υποδέχεται τον Κολοσσό (8-13) και ο Άρης παίζει στο Περιστέρι.

Η ομάδα του Θανάση Σκουστόπουλου έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα του Ιβανώφειου προηγήθηκε 10-3, 17-10 με 4 επιθετικά ριμπάουντ, πριν κλείσει ο Παναθηναϊκός τη διαφορά στο 24-22 του δεκαλέπτου.

allstarbasket.grΠαπαπέτρου και Παπαγιάννης ενίσχυσαν την εικόνα των “πράσινων” που άλλαξαν τελείως τη ροή του αγώνα, αφού βρήκαν ρυθμό.

Μολονότι απουσίαζε εκτάκτως και ο Σαντ Ρος, πλην των Μήτογλου, Καλαϊτζάκη, η ομάδα του Όντεντ Κάτας έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στον Ηρακλή, που έπαιζε χωρίς τον Βασίλη Καββαδά.

Με επιμέρους 28-12 στη β’ περίοδο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 50-36 και ο Μπέντιλ με τον Χεζόνια, πήραν τη σκυτάλη από τον Παπαπέτρου στην τρίτη περίοδο.

Ο Μποχωρίδης είχε την ποιότητα να σταθεί σε ψηλά επίπεδα κι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πάλι 28 πόντους στο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να μην μπορεί να σκοράρει μέσα από την αντίπαλη ρακέτα, και πλέον δίχως να έχει το ατού των επιθετικών ριμπάουντ που πήρε στην αρχή, απλά να παρακολουθεί.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, ο Μαντζούκας, που είχε μπει από το 8,5 του Α’ δεκαλέπτου έπαιξε συνολικά 10:55, στη μεγαλύτερη συμμετοχή του με τον Παναθηναϊκό, αν και στο τέλος βγήκε κουτσαίνοντας αφού στραβοπάτησε με 2 λεπτά για το τέλος.

Αντίστοιχα κι οι παίκτες του Ηρακλή, οι νεαρότεροι, κέρδισαν σε εμπειρίες, κυρίως Πετανίδης και Φίλλιος που έπαιξαν αρκετά. .

Η διαφορά, βέβαια συνέχισε να ανεβαίνει έφτασε στους 36, 94-58 με σχεδόν τέσσερα λεπτά για το τέλος, δίχως φυσικά το σκορ, απασχολούσε κανέναν.

Κασελάκης και Δίπλαρος, έπαιξαν και πρόσφεραν στην ομάδα τους, ο Γκιουζέλης έδωσε κάποιες λύσεις για τον Ηρακλή, σε έναν αγώνα, δοκιμών κι εμπειριών για όλους.

Ήταν προφανές ότι το βάθος και η ποιότητα έκαναν τη διαφορά, με τον Ηρακλή να βγάζει κόπωση και αδυναμίες στο δεύτερο μισό, αφού εκτός των άλλων είχε ταλαιπωρηθεί αρκετά από τα κρούσματα κορονοϊού.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100