Με δύο καθοριστικά τρίποντα στο τέλος, ενώ σε όλον τον αγώνα ήταν άφαντος, ο Έρικ ΜακΚρι υπέγραψε την εκτός έδρας νίκη που πέτυχε το Περιστέρι με 79-76 επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο!

Ήταν ένας αγώνας γεμάτος σασπένς, το απόγευμα της Κυριακής, στη 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League σε τρομερή ατμόσφαιρα στο Ιβανώφειο όπου βρέθηκαν φίλαθλοι και των δύο ομάδων!

Το Περιστέρι είχε σταθερά το προβάδισμα, δίχως να πάρει ποτέ διαφορά ασφαλείας, οπότε ο Ηρακλής, με ηγέτη τον Τόνι Ντάγκλας, βρήκε την ευκαιρία στο τέλος και προσπέρασε με 71-70 με τρίποντο του Αμερικανού, πρώτου σκόρερ του με 27 πόντους, συν έξι κλεψίματα και 5 ασίστ.

Ο Τόνι Ντάγκλας

Το Περιστέρι απάντησε με τρίποντο του δικού του πρώτου σκόρερ, Ίαν Μίλερ (20π.) που έκανε με τρίποντο το 71-73 για να έλθει ο Έρικ ΜακΚρι για το νέο τρίποντο που έκανε το 76-71 για το Περιστέρι vitabiotics με 100 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα.

Ο Τέιλορ μείωσε 74-76 με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά για τον Ηρακλή, αλλά ο ΜακΚρι μόλις είχε ζεσταθεί κι απάντησε για το 76-79 στα 16 δεύτερα!

Ο Κατσίβελης έχασε την ευκαιρία να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου αφού είχε 0/2 βολές στα 10”, όμως, ήταν μέρος της καλής άμυνας στον Ντάγκλας, στην τελευταία επίθεση του Ηρακλή.

Ο Αμερικανός μπλέχτηκε στην παγίδα της άμυνας, πάσαρε στα 3 δεύτερα στον Τέρνερ που από τα 10 μέτρα έχασε το σουτ της ισοφάρισης.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου ήταν μετά τον Ντάγκλας ένας από τους λόγους που ο Ηρακλής, (στον πρώτο του φετινό αγώνα στο Πρωτάθλημα, αφού είχε ρεπό την πρεμιέρα) έμεινε για 40 λεπτά στο παιχνίδι, με 10 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο) και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ράιαν Τέιλορ πρόσθεσε 11 πόντους και ο Ράιαν Λιντς 8.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ πέτυχε 7 από τους 14 πόντους για το Περιστέρι στην τρίτη περίοδο, όταν η ομάδα του ξέφυγε με 56-47 και 61-53.

Άλλους 11 πόντους είχε ο Κατσίβελης, 7 με 8 ριμπάουντ ο Τσαντ Μπράουν για το Περιστέρι που έκανε 20 λάθη!

Tα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79