ΝΒΑ

Επικρατώντας 111-101 των Φίνιξ Σανς, οι Ντάλας Μάβερικς υπερασπίστηκαν την έδρα τους και ισοφάρισαν 2-2 την ημιτελική σειρά της Δύσης.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 14/24 τρίποντα στο ημίχρονο (4/5 ο Ντάβις Μπέρτανς), στατιστικό που αποδεικνύει όσα συνέβησαν για να χτιστεί διψήφια διαφορά στο Game 4.

Ο Κρις Πολ φορτώθηκε γρήγορα με 4 προσωπικά φάουλ από το ημίχρονο, γεγονός που αποδυνάμωσε αρκετά τους Σανς.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, όμως, δεν απέφυγαν την ήττα και, πλέον, προσδοκούν σε κάτι καλύτερο τα ξημερώματα της 11ης Μαΐου (05:00) στην Αριζόνα.

Ο Λούκα Ντόντσιτς κατέγραψε 24 πόντους και 8 ασίστ, ο Ντόριαν Φίνι-Σμιθ ήταν εκπληκτικός με 24π. και 8/12 τρίποντα κι ο Τζέιλεν Μπράνσον έβαλε άλλους 18 πόντους.

Στον αντίποδα, ελλείψει Πολ για 08:58 επειδή αποβλήθηκε, ο Ντέβιν Μπούκερ πάλεψε μόνος του με 35 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-25, 68-56, 87-76, 111-101