Εφές

Η Αναντολού Εφές πήρε μία… ξεκούραστη νίκη επί της Γκαζιαντέπ με 102-63, για το πρωτάθλημα Τουρκίας.

Η Εφές πήγε στα αποδυτήρια στο +7 (42-35), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο (31-12) δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Γκαζιαντέπ που περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου στη συνέχεια του ματς.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε επιμέρους σκορ 60-28 στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε εύκολα της αντιπάλου της με 102-63.

Πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους, οι οποίοι σούταραν με 24/37 δίποντα και 14/31 τρίποντα, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε 22 λάθη.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς σημείωσε 13 πόντους με 2/2 τρίποντα, ο Ντόγκους Μπαλμπάι πρόσθεσε 10 πόντους, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ ο Τίμπορ Πλάις είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 42-35, 73-47, 102-63