Ο Κολοσσός H Hotels πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε μία σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ με 87-66, στην πέμπτη αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, αλλά με ένα επιθετικό ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 32-23, κατάφερε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων (53-38).

Ο Κολοσσός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με σκοπό να… τελειώσει την υπόθεση νίκη.

Ο Μάικ Μπρούσεβιτς ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, και οι Ροδίτες ανέβασαν πολύ ψηλά την υπέρ τους διαφορά, με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να μην μπορεί να ακολουθήσει τον υψηλό ρυθμό.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο, ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 30 πόντους (81-51), για να πάρουν τελικά τη νίκη με 87-66.

Κολοσσός

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ, μόνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Άνταμ Σμιθ και Βαγγέλης Μαργαρίτης με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Με αυτήν τη νίκη ο Κολοσσός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-3, ενώ ο “δικέφαλος του βορρά” έπεσε στο 1-4.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 53-38, 71-48, 87-66