Η Ισπανία και η Γαλλία θα διεκδικήσουν το Σάββατο (17/08) το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του Eurobasket παίδων στο Ούντινε της Ιταλίας, έπειτα από τις νίκες στους στα ημιτελικά.

Στους αγώνες της Παρασκευής (16/08), η Ισπανία νίκησε εύκολα με 81-53 τη Ρωσία και Γαλλία 73-56 την Ιταλία.

Οι Ισπανοί, κάνουν το τρία στα τρία στους τελικούς των Eurobasket μικρών ηλικιών, καθώς έπαιξαν τελικό και στις κατηγορίες των U20, U18!

Κατέκτησαν το Eurobasket Εφήβων στον Βόλο και έχασαν στον τελικό του U20 από το Ισραήλ στο Τελ Αβίβ.

Την Παρασκευή στο Ούντινε, οι Ρώσοι αποτέλεσαν εύκολη λεία με το ευρύ 81-53.

Ο Ρούμπεν Γκονζάλεθ είχε απολογισμό 19 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα για τους Ισπανούς και ο Σάντσεθ πρόσθεσε 17 πόντους.

Στον άλλον ημιτελικό οι Γάλλοι νίκησαν τους διοργανωτές Ιταλούς με 73-56. Ο γεννημένος το 2004, ύψους 2.18μ., Βίκτορ Βενμπανιαμά είχε απολογισμό 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 μπλοκ!