Γκραν Κανάρια

Την τρίτη της νίκη (και πρώτη εκτός) σε τέσσερα ματς πρωταθλήματος πανηγύρισε η Γκραν Κανάρια, η οποία επικράτησε 71-53 της Μπρεογκάν στο “Πάσο ντος Ντεπόρτες” του Λούγκο.

Τώρα η ισπανική ομάδα θα ταξιδέψει στην Πάτρα για την αναμέτρηση με τον Προμηθέα (19/10, 19:30), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του EuroCup.

Η Γκραν Κανάρια κυριάρχησε από το ξεκίνημα του αγώνα παρά τις απουσίες των Τζον Σούρνα, Όλιβερ Στέβιτς και Άντριου Αλμπισί.

Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς εκμεταλλεύθηκε τα τραγικά ποσοστά των γηπεδούχων στο ημίχρονο (0/13 τρίποντα, 35% στα δίποντα) για να προηγηθεί με 21 πόντους.

Το πρώτο τρίποντο της Μπρεογκάν ήρθε στα 23 λεπτά, σε ένα τρίτο δεκάλεπτο που σημείωσε περισσότερους πόντους από τα πρώτα δύο μαζί (18-20), μειώνοντας ως τους 13π.

Τότε πάτησε εκ νέου το γκάζι η Γκραν Κανάρια, έφτασε μέχρι το +25 (40-65) και έσβησε οριστικά τα όνειρα των γηπεδούχων για επική ανατροπή.

Φεράν Μπάσας με 13 πόντους-5 ασίστ, Νταμιέν Ίνγκλις με 12 πόντους-11 ριμπάουντ-6 ασίστ και Νικολάς Μπρουσίνο με 12π., προσέφεραν τα περισσότερα στον προσεχή αντίπαλο του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 18-39, 38-55, 53-71