Με κορυφαίο τον Ντένι Άβντιγια, το Ισραήλ νίκησε στην παράταση τη Φινλανδία με 89-87 στην Πράγα, στον πρώτο αγώνα του Δ’ ομίλου.

Ο Άβντιγια πέτυχε 23 πόντους, πήρε 15 ριμπάουντ, κι έκανε 2 blocks με ένα κρίσιμο στο τέλος της παράτασης.

Ήταν εκείνο που έσπασε την ισοπαλία στους 84 πόντους, ο Μέκελ έκανε το 88-84, πάλι ο Άβτνιγια με 1/2 βολές το 89-84 πριν κόψει τον Ματσούνι. Ο Κάντονεν με τρίποντο στη λήξη έγραψε το τελικό 89-87.

Ήταν πάλι ο Άβντιγια που ισοφάρισε με τρίποντο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, 79-79 στα 37” για το τέλος, ώστε να οδηγηθεί ο αγώνας στην παράταση.

Ο Λάουρι Μάρκανεν πέτυχε 33 πόντους, είχε 17 από το ημίχρονο όπου η Φινλανδία είχε προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, πριν ισοφαρίσει ο Άβντιγια στο τέλος, σε 40-40.

Ο Μάρκαναν είχε 14/15 βολές, αφού κέρδισε 9 φάουλ, κι είχε 5/13 δίποντα, 3/6 τρίποντα.