Στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος Ισραήλ προκρίθηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, χάρη στο 82-77 επί της Χάποελ Τελ Αβίβ στη “Shlomo Group Arena”.

Η “ομάδα του λαού” άφησε πίσω της τη βαριά εντός έδρας ήττα με 93-75 στο Game 3 κι έκανε τα απολύτως απαραίτητα για να φτάσει στο 3-1.

Χάποελ Χολόν και Μπνέι Χερζλίγια είναι οι άλλες δύο ομάδες που έχουν εξασφαλίσει συμμετοχή στα ημιτελικά, ενώ η σειρά Χάποελ Ιερουσαλήμ-Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα βρίσκεται στο 2-1 (αύριο στις 20:30 το Game 4).

Η Μακάμπι θα τεθεί αντιμέτωπη με την Μπνέι Χερζλίγια και το πρώτο ματς ορίστηκε για την Πέμπτη (26/5) στις 21:00.

Το δεύτερο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί στη “HaYovel Herzliya“, ενώ αν χρειαστεί να γίνει τρίτη αναμέτρηση, αυτή θα διεξαχθεί στη “Menora Mivtachim Arena” του Τελ Αβίβ.

Χάποελ-Μακάμπι

Αναφορικά με το σημερινό ματς, στο πρώτο δεκάλεπτο, η Χάποελ έκανε σερί 14-0, λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στο +14 (22-8) και στα μισά της β’ περιόδου την πήγε ως το +16 (37-21).

Τότε, η Μακάμπι αφυπνίστηκε, άσκησε μεγάλη πίεση στην άμυνα και σημείωσε εύκολα καλάθια, παίρνοντας τελικά τα ηνία με επιμέρους 16-4 στην τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε ως το +10, η Χάποελ πάντως δεν πέταξε λευκή πετσέτα, μειώνοντας στους 2 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος.

Κορυφαίοι των νικητών οι Σκότι Γουίλμπεκιν (28π. σύμφωνα με τη διοργανώτρια αρχή, 27π. σύμφωνα με τη Μακάμπι), Ντέρικ Γουίλιαμς (25π., 9ρ.), Ρόμαν Σόρκιν (10π.-12ρ.).

Στον αντίποδα, ο ΤζειΚόβαν Μπράουν είχε 23π., ο Ίνταν Ζάλμανσον 17π. και ο Τζέι Πι Τοκότο 13π.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 43-35, 53-55, 77-82