Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν πήρε μία μεγάλη νίκη στο Παλάου Μπλαουγκράνα, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 76-69, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η γαλλική ομάδα νίκησε μετά από 25 χρόνια στην Βαρκελώνη, με τον Κόουλ να δείχνει τρομερή ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με τον Λάιτι η Βιλερμπάν έγραψε το 6-10, ενώ ο Καουντί έκανε το 14-19 στο 9’. Ο Ντέιβις με βολή διαμόρφωσε το 15-19 για τη Μπάρτσα στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με το τρίποντο του Κούριτς η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά για το 29-28 στο 16’. Ο Φαλ σκόραρε για το 33-31 λίγο πριν το ημίχρονο για να έρθει ο Νόρις Κόουλ και να κάνει το 35-34 στο 20’.

Ο Μπράντον Ντέιβις έγραψε το 51-47 στο 27’, όμως η Βιλερμπάν απάντησε και έκλεισει το τρίτο δεκάλεπτο στην ισοπαλία (54-54) με τον Λάιτι.

Με Λάιτι και Στραζέλ οι Γάλλοι προηγήθηκαν 54-58 και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους. O Xίγκινς μείωσε σε 69-72 στα 38 δευτερόλεπτα, αλλά ο Κόουλ ήταν ψύχραιμος στις βολές, έκανε το 69-76 στα 22 δευτερόλεπτα και τελείωσε το ματς, χαρίζοντας στην ομάδα του την έβδομη σερί της νίκη.

Κορυφαίος ήταν ο Αμερικανός γκαρντ με 22 πόντους, ενώ Λάιτι, Χάουαρντ και Φαλ συμπλήρωσαν από 13 πόντους. Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Ντέιβις με 22 πόντους, ενώ ο Μίροτιτς τελείωσε τον αγώνα με 19. Ο Νικ Καλάθης σημείωσε 4 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-34, 54-54, 69-76