Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στη Betshop.gr Basket League, στον πρώτο εντός έδρας αγώνα της ιστορίας του, πέτυχε ο Χολαργός με 74-60 επί του Κολοσσού Ρόδου το μεσημέρι του Σαββάτου (13/10) και μάλιστα δίχως να βάλει έστω ένα τρίποντο σε όλο το ματς!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη κράτησε πολύ χαμηλά το σκοράρισμα του Κολοσσού στην τελευταία περίοδο, κι απαλλάχθηκε από την πίεση των φιλοξενούμενων που για 30 λεπτά βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ.

Μάλιστα είχαν προσπεράσει με 29-33 στο 17′ πριν κλείσει ο Χολαργός το πρώτο ημίχρονο με σερί 8-0 και σκορ 37-33.

Η δυστοκία όμως των γηπεδούχων έξω από τα 6.75μ. (0/12 σε όλο το ματς, 0/5 στο ημίχρονο, 0/9 έως το 30′) δεν τους επέτρεψε να χτίσουν διαφορά ασφαλείας κι ας είχαν καλύτερη εικόνα από τους αντιπάλους τους.

Για αυτό στην τελευταία περίοδο επιστράτευσαν την πιο σκληρή αμυντική τους προσπάθεια για να κρατήσουν τον Κολοσσό σε 4 πόντους για 8,5 λεπτά.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε σε αυτό το διάστημα της Δ’ περιόδου 2/7 δίποντα και 0/4 τρίποντα κι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 70-56 με 1:35 για το τέλος.

Το τελικό 74-60 στο “Αντώνης Τρίτσης” ήλθε ως εκ του φυσιολογικού κι επιβεβαίωσε ότι ο Χολαργός έχει χτίσει μια δυνατή ομάδα που αν και νεοφώτιστη, έχει ψηλές βλέψεις, ή τουλάχιστον υψηλότερες από την εξασφάλιση της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 17, Οκερεαφόρ 4, Φιτζπάτρικ 4, Λοβ 7, Γιάνκοβιτς 11, Κώττας 2, Καμπερίδης 6, Καλαϊτζάκης, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7, Χόκινς 8, Ντόρσεϊ 8.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Βετούλας): Μαυροειδής 7, Γεωργάκης, Μπιλλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Δημάκος 7 (1), Άσκα 9 (1), Ντιγκς 16 (3), Κέμπτον 9 (1), Μπράουνινγκ 8 (2), Ντουρέν 4.