Την καλύτερή του φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χολαργός την Τετάρτη (22/5) στο κλειστό “Αντώνης Τρίτσης” όπου πέτυχε μια ιστορική νίκη επί της ΑΕΚ με 88-72 και ισοφάρισε την προημιτελική σειρά των playoffs της Basket League σε 1-1!

Η πρώτη νίκη της ιστορίας των νεοφώτιστων σε playoffs ήλθε έπειτα από καταπληκτική εμφάνιση και μάλιστα, δίχως τον καλύτερός του παίκτη στη σεζόν, Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος είχε υποστεί διάστρεμμα στον προηγούμενο αγώνα!

Ο τρίτος και τελευταίος αγώνας της σειράς που θα δώσει την πρόκριση στα ημιτελικά θα διεξαχθεί το Σάββατο (25/5, 17:00) στο ΟΑΚΑ!

Η καλή μέρα φάνηκε από το… “πρωί” για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που κυριάρχησε στο παρκέ απέναντι σε μια ΑΕΚ που ακόμα ψάχνεται, έπειτα από τις τελευταίες προσθήκες στη σύνθεσή της.

Ο Χολαργός είχε ορθές επιλογές, γεγονός που τον βοήθησε να έχει πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας.

allstarbasket.grΜε 8/12 σουτ στην πρώτη περίοδο, έναντι 4/13 της ΑΕΚ (με 0/5 τρίποντα) ο Χολαργός προηγήθηκε με 24-13 στο δεκάλεπτο και 29-13 ένα λεπτό μέσα στη β’ περίοδο. Ο Τάλτον με τον Χόκινς καθοδηγούσαν το Χολαργό που ακόμα και στα τρίποντα, που είχε το χαμηλότερο ποσοστό της σεζόν στην Basket League σούταρε άνω του 50%!

Η ΑΕΚ βρήκε στο πρόσωπο του Βινς Χάντερ μια πρώτη “άμυνα” στον καταιγισμό που συνάντησε και με τη συμβολή του Γιαννούλη Λαρεντζάκη κράτησε τη διαφορά και πήγε στο ημίχρονο στο -13, 45-32.

Όμως η άμυνα της ομάδας του Λούκα Μπάνκι δεν παρουσίασε βελτίωση, επέτρεψε 27 πόντους στο Χολαργό στην τρίτη περίοδο και ουσιαστικά η ΑΕΚ δεν μπήκε ποτέ στην διεκδίκηση της νίκης.

allstarbasket.grΗ διαφορά έφτασε έως τους 23 πόντους για τους γηπεδούχους, 79-56 με οκτώ λεπτά για το τέλος, με την ΑΕΚ να τελειώνει με 25/64 σουτ και τον Χολαργό να κερδίζει και τη μάχη των ριμπάουντ, που απέβη εξίσου σημαντική σε μια βραδιά με τόσο άστοχη την αντίπαλό του.

Tα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 72-53, 88-72