Με σερί 7-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα το Λαύριο νίκησε την Ντνίπρο με 82-73 στον πρώτο αγώνα του πρώτου προκριματικού γύρου του FIBA Europe Cup και διατηρεί πολλές ελπίδες πρόκρισης!

Στο κλειστό του Λαυρίου, ενώπιον περίπου 1.000 θεατών διεξήχθη ο ιστορικός, πρώτος αγώνας της ιστορίας του Λαυρίου σε ευρωπαϊκή διοργάνωση!

Κι ενώ οι Ουκρανοί είχαν κάνει το δικό τους 7-0 σερί κι είχαν μειώσει σε 75-73 στο 37′, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πρόλαβε στο τέλος να χτίσει μια καλή διαφορά εννέα πόντων, από πέντε πόντους του Χαραλαμπόπουλου και ένα ακόμα καλάθι του Κακλαμανάκη!

Το Λαύριο ήταν καλύτερο στο δεύτερο μέρος, συμμάζεψε την άμυνά του που το πρώτο ημίχρονο είχε δεχτεί 45 πόντους και δειλά-δειλά προσπαθούσε να πάρει κάποια διαφορά.

Έφτασε στο +8 (68-60) στο 32′ και στο +9 (73-64) δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο η Ντνίπρο έφερε το ματς στο καλάθι, 75-73 με τρία λεπτά για το τέλος!

Το φινάλε ήταν ιδανικό για την ελληνική ομάδα που με το 7-0 πήγε την τελική διαφορά στους εννέα πόντους, κι έτσι έχει ένα πρώτο σημαντικό αβαντάζ για τον δεύτερο αγώνα!

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου στο Ντνεπροπετρόβσκ της Ουκρανίας.

Όποιος προκριθεί θα αντιμετωπίσει στον Β’ προκριματικό γύρο την ουγγρική Άλμπα Φέχερβαρ στις 3 Οκτωβρίου (εντός έδρας) και 9 Οκτωβρίου (εκτός έδρας).

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-45, 60-59, 82-73

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 15, Κακλαμανάκης 7, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 16, Λούντζης 8, Μαστρογιαννόπουλος, Μέλσον, Μιλόσεβιτς 12, Νίξον 10, Οντιάσε 6 , Περράκης.

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοβ): Κοζεμιάκιν 7, Κουσνίροβ 4, Μίσουλα 23, Νατιάζκο 2, Προκοπένκο 2, Ρέβζιν 8, Σούντελ 4, Σίζοβ, Τιμοφεγιένκο 15, Ζακουρντάιεβ 8.