Την πρώτη νίκη της ιστορίας της επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέτυχε την Παρασκευή (29/01) η Μπάγερν Μονάχου και μάλιστα μέσα στη Ρωσία, με 69-66!

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κράτησε την ΤΣΣΚΑ στους μόλις έξι πόντους στην τελευταία περίοδο, επέστρεψε από το εις βάρος της 60-50 του 30:00 και πήρε τη 14η φετινή της νίκη σε 23 αγώνες!

Δίχως τον Μάικ Τζέιμς και τον τραυματία Κλάιμπερν, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κόλλησε επιθετικά στην τελευταία περίοδο, ο Χίλιαρντ που έκανε σπουδαία τρίτη περίοδο, δεν έδωσε λύσεις από μακριά κι οι Ρώσοι έχασαν τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας αγώνα!!!

Η ΤΣΣΚΑ έδειχνε να “ξεκολλάει” από την Μπάγερν στο τελευταίο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, όταν με 11 πόντους του Χίλιαρντ στο δεκάλεπτο, έκανε το εις βάρος της 48-50, 60-50 στο 30:00.

Όμως στην τελευταία περίοδο είχε 3/15 σουτ (τα 0/5 τρίποντα) κι έκανε επτά λάθη για να προσφέρει στους Βαυαρούς την ιστορική τους νίκη!

Ο Ντένις Σίλι πέτυχε 8 από τους 17 πόντους του στα τελευταία 2,5 λεπτά του αγώνα, ο Γουέιντ Μπάλντγουιν ήταν πρώτος σκόρερ της Μπάγερν με 22 και ο Τζέιλεν Ρέινολντς πρόσθεσε 16 με 8 ριμπάουντ!

Για την ΤΣΣΚΑ ο Μιλουτίνοβ ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, αλλά οι 14 ήταν στην πρώτη περίοδο, καθώς μετά έπαιξε λιγότερο και δεν βρήκε πάλι ρυθμό!

Ο Χίλιαρντ είχε 15 με 5/16 σουτ κι ο Σενγκέλια 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 39-40, 60-50, 66-69

Μιλουτίνοβ: Πάλι στην Μπάγερν, το δεύτερο τρίποντο της καριέρας του! (video)