Βίρτους

Πολύ πιο εύκολα εν συγκρίσει με το Game 1, η Βίρτους Μπολόνια έφτασε στη νίκη επί της Ντερτόνα στο Game 2 των ημιτελικών, επικρατώντας 91-70.

Η κάτοχος του EuroCup χρειάζεται πλέον άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα, αρχής γενομένης από την Τρίτη (31/5, 21:45) στο PalaFerraris, προκειμένου να προκριθεί στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος.

Αναφορικά με τον σημερινό αγώνα, η Ντερτόνα άρχισε καλά (3-10) και έκλεισε στο +6 το πρώτο δεκάλεπτο, προτού η Βίρτους ισορροπήσει την κατάσταση στη δεύτερη περίοδο και δώσει τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων στις αρχές του β’ ημιχρόνου.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς (17π., 4ασ.), σπουδαία δουλειά έκαναν και οι Τόμας Σενγκέλια (13π.), Αμεντέο Τεσιτόρι (10π., 7ρ.).

Από πλευράς Ντερτόνα, ο Τζέι Πι Ματσούρα σημείωσε 18 πόντους, ο Μάικ Ντάουμ προσέθεσε 13π. και ο Αριέλ Φιλόι 10π.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-35, 72-55, 91-70