Μπράμος

Με τον Μάικ Μπράμος να διαπρέπει, η Βενέτσια πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Τρέντο (81-94), για τη 15η αγωνιστική της Serie A.

Σκοράροντας κατά βάση με τρίποντα (6/8), ο Μπράμος των 20 πόντων ηγήθηκε της σπουδαίας επικράτησης της ομάδας του, η οποία πήγε στο 7-7.

Η Τρέντο, αντίθετα, παραμένει στην 3η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος, αλλά υποχώρησε στο 8-5 και αισθάνεται καυτή την ανάσα τεσσάρων συλλόγων (Τριέστε, Νάπολι, Μπρίντιζι, Ντερτόνα).

Αναφορικά με το ματς, η Βενέτσια μπήκε φορτσάτη και προηγήθηκε 12-19, προτού το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρωθεί στο 21-25.

Η ομάδα του Μπράμος είχε σταθερά το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια στο +3 (41-44).

Η τρίτη της βαθμολογίας Τρέντο πλησίαζε, αλλά δεν μπορούσε με κανέναν τρόπο να μπει σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση.

Το 66-68 έγινε 70-76, έπειτα 72-84 και με 02:44 να απομένουν, η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Βενέτσια.

Πέραν του Μπράμος, ο Μαρτίνας Εκόντας συνέβαλε με 16 πόντους και ο Βίκτορ Σάντερς με 14, ενώ από πλευράς Τρέντο ο Τζόναθαν Γουίλιαμς είχε 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-44, 62-66, 81-94