Τρεβίζο-Μπρέσια

Βαριά ήττα στο “Παλαβέρντε” από την Μπρέσια γνώρισε η Τρεβίζο, προσεχής αντίπαλος του Λαυρίου στο Basketball Champions League, με σκορ 94-69!

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Μενέτι αγωνίστηκε χωρίς τους Νίκολα Ακέλε και ΝτεΓουέιν Ράσελ, όμως αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία, δεδομένου ότι και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Τζον Πετρουτσέλι και τον Πολ Έμπουα.

Με αυτήν την εμφατική νίκη, η Μπρέσια έπιασε την Τρεβίζο στο 6-7 και πλέον συγκατοικούν στην 9η θέση.

Κακό αποτέλεσμα για την αντίπαλο του Λαυρίου στα play-in του BCL, από τη στιγμή που στόχος της είναι η είσοδος στην οκτάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπρέσια έβαλε 55 πόντους (ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε σημείωσε 13 μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο) και δέχθηκε μόλις 27, θέτοντας γερές βάσεις για τη νίκη.

Η Τρεβίζο αφυπνίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και πέτυχε double score (34-17), δείχνοντας ότι μπορεί να διεκδικήσει τη μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

Τότε, όμως, έπεσαν οι… διακόπτες. Με μόλις 8 πόντους ενεργητικό ήταν χαμένη από χέρι. Στον αντίποδα, δέχθηκε 22 ολόκληρους πόντους και υπέστη αυτό το γερό στραπάτσο.

Με ποσοστό κοντά στο 50% σε δίποντα-τρίποντα, 13/14 βολές, 9 περισσότερα ριμπάουντ και 6 περισσότερες ασίστ, η Μπρέσια ήταν πραγματικά εντυπωσιακή.

O Αμεντέο Ντέλα Βάλε έκανε ρεκόρ καριέρας στο ιταλικό πρωτάθλημα με 34 πόντους (8/15 τρίποντα), ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ είχε σπουδαία παρουσία, καθώς σημείωσε 14 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ σε 28 λεπτά.

Στον αντίποδα, ο Χένρι Σιμς συνέβαλε τα περισσότερα στο σκοράρισμα με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 27-55, 61-72, 69-94