O No1 αυτή τη στιγμή υποψήφιος για το βραβείο του MVP, Γιάννης Αντετοκούνμπο, δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στον δεξιό τετρακέφαλο και στο ισχίο και οι Μιλγουόκι Μπακς (29-12) ηττήθηκαν με 113-106 στην πρωτεύουσα από τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς.

Αυτό ήταν το τρίτο φετινό ματς που απουσίασε ο “Greek Freak” και οι “μάγοι” το εκμεταλλεύτηκαν, έχοντας ως κορυφαίο τον Μπράντλεϊ Μπιλ (32π.). Πρώτος σκόρερ των “ελαφιών” ήταν ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους.

Οι Τορόντο Ράπτορς (32-12) εκμεταλλεύτηκαν την ήττα των Μπακς και ανέβηκαν ξανά στην κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας, αλλά και ολόκληρου του ΝΒΑ, αφού επικράτησαν εύκολα με 122-105 των Μπρούκλιν Νετς.

Σπουδαίο διπλό πήραν στη Φιλαδέλφια οι Ατλάντα Χοκς, αφού επικράτησαν με 123-121 των 76ερς, με τον Τζίμι Μπάτλερ (30π.) να αστοχεί σε δύο βολές στο τέλος, οι οποίες θα έστελναν τον αγώνα στην παράταση. Δεν αγωνίστηκε ο Τζοέλ Εμπίντ, ενώ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Ο τρομερός Λούκα Ντόντσιτς (29π. με 10/23 σουτ, 12ασ., 8ρ.) “σκότωσε” στο τέλος τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς και οδήγησε τους Ντάλας Μάβερικς σε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη με σκορ 119-115.

Το παιδί-θαύμα του παγκόσμιου μπάσκετ έγινε ο νεότερος ρούκι που έχει αυτές τις επιδόσεις σε έναν αγώνα μετά τον ΛεΜπρον Τζέιμς το 2004! Παράλληλα, ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με τις 12 ασίστ που μοίρασε.

Ιστορία έγραψε ξανά και ο Τζέιμς Χάρντεν, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει 40αρα με τριπλ-νταμπλ σε λιγότερα από 30 λεπτά συμμετοχής! Ο “μούσιας” μέτρησε 43 πόντους (11/11 βολές, 4/8 δίποντα, 8/16 τρίποντα), 12 ασίστ και 10 ριμπάουντ σε 29:34 λεπτά οδηγώντας τους Χιούστον Ρόκετς στο άνετο 141-113 επί των απογοητευτικών Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Αυτό ήταν το 15ο σερί παιχνίδι του Χάρντεν με πάνω από 30 πόντους και παράλληλα η 13η φετινή του 40άρα και 7η στα 9 τελευταία ματς!

Ο Στεφ Κάρι (2.285 εύστοχα τρίποντα) σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση όλων των εποχών στα εύστοχα τρίποντα προσπερνώντας τον Τζέισον Τέρι και βρίσκεται πλέον πίσω μόνο από τους Ρέι Άλεν (2.973) και Ρέτζι Μίλερ (2.560).

Ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ (2π. με 1/1 δίποντο) αγωνίστηκε για 3 λεπτά και έκανε ένα κάρφωμα στην άνετη νίκη των Γιούτα Τζαζ με 113-95 επί των Λος Άντζελες Λέικερς, που αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον τραυματία ΛεΜπρον Τζέιμς.

Σε μια άλλη είδηση, ο Ντίλον Μπρουκς των Μέμφις Γκρίζλις αναμένεται να χάσει την υπόλοιπη σεζόν λόγω ρήξης συνδέσμου στο μεγάλο δάχτυλο του δεξιού του ποδιού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι πρώτοι σκόρερ και τα highlights των 9 αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα του Σαββάτου (12/1) στο ΝΒΑ:

Φιλαδέλφια 76ερς-Ατλάντα Χοκς 121-123 (Μπάτλερ 30 – Χουέρτερ 29)

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Μιλγουόκι Μπακς 113-106 (Μπιλ 32 – Μίντλετον 25)

Νιού Γιόρκ Νικς-Ιντιάνα Πέισερς 106-121 (Μούντιε 21 – Σαμπόνις 22)

Τορόντο Ράπτορς-Μπρούκλιν Νετς 122-105 (Λέοναρντ 20 – Ράσελ 24)

Χιούστον Ρόκετς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 141-113 (Χάρντεν 43 – Ζίζιτς 18)

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Ντάλας Μάβερικς 115-119 (Τάουνς 30 – Ντόντσιτς 29)

Γιούτα Τζαζ-Λος Άντζελες Λέικερς 113-95 (Μίτσελ 33 – Μπίσλι 17)

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Σάρλοτ Χόρνετς 127-96 (ΜακΚόλουμ 30 – Γουόκερ 18)

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Σικάγο Μπουλς 146-109 (Τόμπσον 30 – ΛαΒίν 29)