Δείχνοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα σε ένα φιλικό με πολλές δοκιμές, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε την Παρασκευή από την Άλμπα με 75-69 στο δεύτερο συνεχόμενο φιλικό του στο Βερολίνο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε τους Βασίλη Σπανούλη,  Άαρον Χάρισον, Γιώργο Πρίντεζη, αφού είχε προηγηθεί 24 ώρες νωρίτερα το πρώτο φιλικό με την Άλμπα κι είχε την ευκαιρία να τεστάρει πρόσωπα και σχήματα δίνοντας παράλλληλα χρόνο σε όλους τους πάικτες που είχε στη διάθεσή του.

Όμως το δεύτερο ημίχρονο κι ειδικά η τελευταία περίοδος, ήταν κακή για την ελληνική ομάδα που δέχτηκε 31 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα, στο προπονητήριο της Άλμπα Βερολίνου.

Με καλή άμυνα και τρέξιμο στο transition προηγήθηκε με 19-3 μετά από 7:39 αγώνα! Ήδη ο Χαραλαμπόπουλος είχε 2/2 τρίποντα στο πρώτο επτάλεπτο (15-3) ενώ Ζαν Σαρλ και Έλις έδιναν ρυθμό από την άμυνά τους.

Έκλεισε δε το δεκάλεπτο με 21-7.

Στην αρχή του β’ δεκαλέπτου βγήκε ο Κώστας Σλούκας για να περάσει ο Αντώνης Κόνιαρης.

Ο Βεζένκοφ ήταν η κύρια πηγή παραγωγικότητας των ερυθρόλευκων στο β’ δεκάλεπτο. Πέτυχε 11 πόντους, και έστειλε τον Ολυμπιακό στο +19, 26-7, διαφορά που έμεινε μέχρι το 16′ όταν ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 33-15. Κάποια λάθη στην επίθεση, βοήθησαν τους Γερμανούς να βρουν χώρους και μείωσαν στο 38-24 του ημιχρόνου.

Από το υπέρ του 42-27 στις αρχές της Β’ περιόδου, ο Ολυμπιακός έχασε προσωρινά το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Έμεινε σχεδόν 3,5 λεπτά χωρίς πόντο, διάστημα στο οποίο η Άλμπα έκανε 8-0 για να μειώσει στους 7 πόντους, 35-42.

Πλέον κι οι Γερμανοί έπαιζαν πιο σκληρά στην άμυνα, ενώ ο Ολυμπιακός είχε ζήτημα όποτε έπρεπε να πάρει λίγες ανάσες ο Σλούκας. Έτσι έγινε και στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν ο Ολυμπιακός επέστρεψε σε διψήφια διαφορά, 55-44, όμως οι Γερμανοί μείωσαν 55-51 με τον Σλούκα στον πάγκο και λίγο αργότερα προσπέρασαν 63-58 με 3:34 για τη λήξη! Μετρούσαν ήδη, 12-0 σερί.

Ήταν όμως κι ένα διάστημα που η ελληνική ομάδα χρεώθηκε με αλλεπάλληλα επιθετικά φάουλ προκαλώντας τη διαμαρτυρία παικτών του αλλά και του Γιώργου Μπαρτζώκα στους διαιτητές.

Ο Ολυμπιακός έχασε τελείως τον ρυθμό του κι οι Γερμανοί έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι. Από τα 2/13 τρίποντα του ημιχρόνου, στην τελευταία περίοδο βομβάρδισαν το καλάθι του Ολυμπιακού, που είχε μειώσει προσωρινά, 65-64 με τον Σλούκα και 69-67 με τρίποντο του πρώτου σκόρερ του, Βεζένκοφ.

Σίκμα και Γκρέιντζερ πέτυχαν άλλα δύο τρίποντα στο φινάλε για να σφραγίσουν τη φιλική νίκη της Άλμπα με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10 (2), Σίβα 9 (1), Γκίφαϊ 10(2), Έρικσον 6 (2), Ματισεκ 3 (1), Σνάιντερ , Ολιντ 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10 (2), Γκρέιντζερ 9 (2), Σίκμα 10 (1), Λάμερς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Μάρτιν 10 (6 ριμπ., 2 κλ, 1 ασ.), Βεζένκοφ 23 (4), Παπανικολάου 5 (1τρ., 4 ριμπ.), Ζαν Σαρλ 10 (4 ριμπ., 1 κόψ.), Τζένκινς, Έλις (6 ριμπ., 2 κοψ.), ΜακΚίσικ 7 (2).