Ζενίτ

Η Ζενίτ γνώρισε την ήττα από τη Νίζνι (76-69), για την τρίτη αγωνιστική της VTB League, πριν από τον αγώνα με τον Ολυμπιακό για τη Euroleague.

Ο Χουάν Πλάθα είδε τον Γκουστάβο Αγιόν να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση, κάτι που σημαίνει ότι θα παίξει και με τον Ολυμπιακό (18/10, 21:30), αλλά δεν είδε και την ομάδα του να συνεχίζει την καλή της πορεία μέχρι τώρα.

Ο… μασκοφόρος Μεξικανός σέντερ, Γκουστάβο Αγιόν, ξανά στη δράση!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τελικά να κλείνουν την περίοδο ισόπαλες στο 19-19.

Η συνέχεια ανήκε στη Νίζνι, καθώς η αντίπαλος του Περιστερίου στο Basketball Champions League, πήρε τα ηνία του αγώνα και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +1 (35-36).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης με 35-41, αλλά η Νίζνι αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να… πεθάνει, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο μόλις στο -1 (54-53).

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια έδειξαν μεγαλύτερη προσήλωση στην κατάκτηση του αγώνα και τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +7 (63-70).

Η Ζενίτ έκανε την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψει, αλλά με το σκορ στο 69-72, δεν κατάφερε στα τελευταία δευτερόλεπτα να στείλει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Για τη Νίζνι κορυφαίος ήταν ο Ντάραλ Γουίλις με 14 πόντους και τον ακολούθησε ο Ιβάν Στρέμπκοβ με 11.

Για τη Ζενίτ καλύτερος ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν με 14 πόντους, με τον Άλεξ Ρένφρο να ακολουθεί με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Έτσι, η Ζενίτ υποχώρησε στο 2-1, ενώ η Νίζνι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-36, 54-53, 69-76