Μπάνβιτ

Η Φενέρμπαχτσε γνώρισε μία ήττα εκτός προγράμματος από την Μπάνβιτ (70-78) και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν μία θέση στα playoffs. Πολύ εύκολο έργο για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία νίκησε τη Νίζνι με 87-50 και έκανε το 1-0 στα προημιτελικά της VTB.

Η Φενέρ με αυτή την ήττα μπορεί να χάσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, καθώς η Αναντολού Εφές, που βρίσκεται στη δεύτερη θέση έχει μία νίκη αλλά και δύο παιχνίδια λιγότερα από την ομάδα του Κώστα Σλούκα.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν καλύτερη το πρώτο μισό του αγώνα, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 44-37. Ωστόσο, η Μπάνβιτ αντέδρασε στην επανάληψη.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο κράτησαν τους γηπεδούχους μόλις στους 9 πόντους, κατάφεραν να πετύχουν 21 και να βάλουν τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης.

Στην τελευταία περίοδο, η Φενέρ προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά η Μπάνβιτ συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο και με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Μόργκαν (23 πόντοι) έφυγε με το “διπλό” από την Κωνσταντινούπολη.

Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Νίκολο Μέλι με 16 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας είχε καλή παρουσία με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στην Ρωσία, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν έμεινε… στους πανηγυρισμούς της πρόκρισης στο Final Four της Βιτόρια και παρουσιάστηκε άκρως σοβαρή κόντρα στη Νίζνι στην πρεμιέρα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στα playoff της VTB League.

Οι Μοσχοβίτες νίκησαν τους φιλοξενούμενους με 87-50, σε έναν αγώνα, ο οποίος από το ξεκίνημά του έδειχνε ότι θα είναι πολύ εύκολος για την ΤΣΣΚΑ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στο +24 για τους γηπεδούχους (47-23) και η συνέχεια ήταν παρόμοια με το πρώτο ημίχρονο. Έτσι, η ΤΣΣΚΑ έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά με τη Νίζνι και θέλει ακόμα μία νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση.

Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο Γουίλ Κλάιμπερν με 15 πόντους και τον ακολούθησε ο Ούκχοφ με 12. Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Σεργκέι Τορόποφ με 11 πόντους.