Με άνιση μάχη έμοιαζε για τον Ολυμπιακό η δύσκολη αποστολή στη Μαδρίτη καθώς η πληρέστερη Ρεάλ τον νίκησε με 93-77 την Πέμπτη (12/12) για τη 13η αγωνιστική της Euroleague.

Παρά και τις δικές της απουσίες, και κυρίως του Γιουλ, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπορούσε εύκολα να καλύψει τα όποια κενά τη στιγμή που στον Ολυμπιακό, η απουσία του Βασίλη Σπανούλη, δεν μπορεί να καλυφθεί. Προσπάθησαν οι γκαρντ του Κεστούτις Κεμζούρα, όμως με εξαίρεση τον Γουίλ Τσέρι που έδωσε σκορ δεν μπορούσαν να κοιτάξουν στα μάτια τους Ισπανούς.

Πολλά περισσότερα λάθη, αστοχία στο σουτ, σε ένα ματς που δεν θα επέτρεπε ούτε καν λίγα άσχημα διαστήματα, περιελάμβανε το παιχνίδι, ωστόσο η ελληνική ομάδα δεν άφησε τη Ρεάλ να την κερδίσει με την πολύ μεγάλη διαφορά…

Η Ρεάλ, με το μεγαλύτερο σερί νικών αυτή τη στιγμή στη Euroleague (8-0) έφτασε στο 13-0 ενώ ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 5-8.

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα

Ο αγώνας άρχισε πολύ νευρικά για αμφότερες τις ομάδες καθώς μετά από σχεδόν έξι λεπτά, η Ρεάλ είχε 2/10 σουτ κι ο Ολυμπιακός 2/6.

Όπως ο Άντονι Ράντολφ πρόσφερε 9 πόντους και με τον Καμπάτσο (άλλους 7 στο δεκάλεπτο) έδωσαν ενέργεια στην ομάδα τους, κάτι που έλειψε από τον Ολυμπιακό.

Το 21-10 του δεκαλέπτου έγινε 29-15 μετά από 13 λεπτά και 39-20 με τέσσερα λεπτά για το ημίχρονο!

Μέχρις εκείνου του σημείου, η Ρεάλ είχε εννέα περισσότερα σουτ, λόγω των λαθών του Ολυμπιακού και των περισσότερων επιθετικών ριμπάουντ των Ισπανών.

Ο Ολυμπιακός επιτέλους έπαιξε με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ, ανέβασε την ένταση στην άμυνά του κι έκλεισε με 10-2 το ημίχρονο, 41-30.

Ο Φαμπιέν Κοζέρ απέδειξε τη διαφορά στο βάθος του πάγκου μεταξύ των δύο ομάδων.

Πέτυχε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο, 18 στο δεύτερο ημίχρονο συνολικά, κι κι έδωσε τις λύσεις σε σημεία που η Ρεάλ, έμοιαζε να κατεβάζει ρυθμό. Μαζί με τον Φακούντο Καμπάτσο που πήρε προσπάθειες σε αυτό το δεκάλεπτο, οι δύο γκαρντ της Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχαν τους 19 από τους 31 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Δείτε ένα καλάθι του Φακούντο Καμπάτσο στην τρίτη περίοδο

Ο Ολυμπιακός ακολουθούσε, ο Κεμζούρα έδινε χρόνο και προσπάθειες σε όλους, ο Γουίλ Τσέρι έγινε ο πρώτος διψήφιος με 10 πόντους, από το 30:00, ενώ κι ο Βεζένκοφ ακολούθησε στην τελευταία περίοδο μαζί με τον Γουίλι Ριντ.

Η ελληνική ομάδα, έκανε κι ένα 9-0 σερί για να μαζέψει τη διαφορά από το -23 (79-56) στο 79-65 και να κερδίσει κάτι από ένα ματς που το αντιμετώπισε ως χαμένο σχεδόν από την αρχή του αγώνα.

Τουλάχιστον μέχρι τέλους, ο Ολυμπιακός έβγαλε διάθεση, κράτησε στα ίδια επίπεδα τη διαφορά και επιστρέφει από τη Μαδρίτη με αρκετή δουλειά στον τομέα των λαθών.

Για μια ομάδα που ακόμα μοιράζει ρόλους, ψάχνει να βρει ποιος θα βγει στον “αφρό” και απέναντι σε τέτοιον αντίπαλο, είναι κάπου λογικό να γίνουν και ορισμένα περισσότερα λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77