Τέλος στο νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ έβαλε την Τρίτη (10/12) στην Κωνσταντινούπολη η Μπεσίκτας που τον νίκησε με 98-83 στην 8η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ουσιαστικά το ματς έμοιαζε με τελικό για την τουρκική ομάδα, του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που είχε μόλις 2-5 ρεκόρ στον πρώτο γύρο της φάσης των ομίλων κι ήθελε τη νίκη για να παραμείνει “ζωντανή” στη μάχη για την πρόκριση.

Ο ΠΑΟΚ είχε κακή αμυντική συμπεριφορά, κι επέτρεψε στον μεν Σακίλ ΜακΚίσικ (συνολικά 24π.) να πετύχει 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τον δε, πρώην παίκτη του Ήφαιστου Λήμνου και του Κόροιβου, Τόντρικ Γκότσερ, να αρχίσει με 4/4 τρίποντα στη Γ’ περίοδο, ενώ ήταν άποντος στο ημίχρονο για να βρεθεί μέχρι και με 22 πόντους πίσω στο σκορ!

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Σακίλ ΜακΚίσικ

Και να ‘ταν μόνο η ευστοχία της Μπεσίκτας στα τρίποντα που είχε 15/26 στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα;

Το αγκάθι για την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη ήταν το ριμπάουντ, καθώς στο ημίχρονο οι Τούρκοι είχαν περισσότερα επιθετικά, από… τα αμυντικά του ΠΑΟΚ και τον ίδιο αριθμό (από 9) με τη συμπλήρωση 30 λεπτών.

Στο γήπεδο βρέθηκαν και λίγοι φίλοι του ΠΑΟΚ

Η είσοδος του Ζέιν Νόουλς βοήθησε λίγο την ελληνική ομάδα στη ρακέτα, ο Μπαχαμέζος, έδωσε και σκορ, αλλά πλέον ήταν αργά. Ο ΠΑΟΚ μείωσε μέχρι τους εννέα πόντους (92-83) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, αλλά με την κακή του άμυνα είχε χάσει “το τρένο” από πολύ νωρίτερα.