Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός

Ο άλλοτε παίκτες του Ολυμπιακού Έρικ Γκριν έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε (17π., με 100%) κι ο Ντίξον με τον Κάλινιτς έδωσαν ό,τι άλλο χρειαζόταν η ομάδα του για να νικήσει με 90-75 τους “ερυθρόλευκους” το βράδυ της Πέμπτης (24/01) στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς παρέμεινε στην κορυφή (18-2), με αιχμή την περιφερειακή γραμμή της στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός έπεσε στο 12-8, είναι πέμπτος, μια νίκη λιγότερη πίσω από την Εφές που παίζει την αργότερα στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ.

Ήταν φυσιολογικό, ειδικά από την πλευρά της Φενέρμπαχτσε να εστιάσει στο αμυντικό της πλάνο προκειμένου να εξουδετερώσει τα ατού του αντιπάλου της. Τα δύο γρήγορα φάουλ του Σπανούλη στο τρίλεπτο, εξυπηρέτησαν περισσότερο το στόχο της, αφού προηγήθηκε με 15-6 μετά από 4:24 αγώνα. Οι Τούρκοι είχαν χάσει όλο κι όλο ένα σουτ, κι ο Ολυμπιακός είχε ήδη 4 λάθη!

Όμως η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ βρήκε ρυθμό με τον Στρέλνιεκς, μείωσε 21-15 στο δεκάλεπτο και με την είσοδο του Τίμα στη δεύτερη περίοδο με 2/2 τρίποντα, ο Ολυμπιακό έφερε τη διαφορά στο μηδέν, 23-23. Αντίστοιχα ο Ολυμπιακός κρατούσε χαμηλά στο σκοράρισμα Βέσελι, Γκούντουριτς, Λοβέρν και Μέλι, ωστόσο την έπαθε από τον Ντίξον που πέτυχε γρήγορα γρήγορα 11 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε ξέφυγε 38-27 με 1:39 για το ημίχρονο, έχοντας πολύ ψηλά ποσοστά ευστοχίας, αφού με υπομονή στην επίθεση και πίστη σε συγκεκριμένο πλάνο, πάντα έψαχνε τον παίκτη που θα είχε τις καλύτερες προϋποθέσεις να σκοράρει. Τελικά το ημίχρονο έληξε 40-28 με τον Ολυμπιακό να μην έχει πάρει πόντο από Σπανούλη, Πρίντεζη, μόλις 2 από τον Μιλουτίνοβ και 3 από τον Γουίλιαμς Γκος!

Ο Ντουβερίογλου στην αρχή με τρία συνεχόμενα καρφώματα από τις κακές άμυνες του Μιλουτίνοβ έβαλε την Φενέρμπαχτσε με ενθουσιασμό στην τρίτη περίοδο. Μαζί με την άνοδο του Σλούκα και του Βέσελι, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (60-39) με 3:13 για το δεκάλεπτο.

Τα τρίποντα των Τίμα και Τουπάν, κράτησαν τη διαφορά, ο Ολυμπιακός κατέβασε το ρυθμό της αντιπάλου του, ο Μιλουτίνοβ πήρε επιθέσεις και ο Ολυμπιακός μείωσε στο 68-54.

Ο Τίμα με τα τρίποντά του κι ένα απίθανο κάρφωμα, βοήθησε τον Ολυμπιακό να μειώσει κι άλλο τη διαφορά, με τον Λεττονό να γίνεται πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 14 πόντους. Για πρώτη φορά από τα μισά της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έριξε τη διαφορά με δύο βολές του ΛεΝτέι, 72-63 με 6:40 για το τέλος, τη στιγμή που ο Γιαν Βέσελι άφηνε το παρκέ με πέντε φάουλ! Η ευκαιρία έμοιαζε μεγάλη, αλλά το τρίποντο του Γκούντουριτς (που χε βάλει σ όλο το ματς ένα καλάθι) κι ένα αμέσως από τον Ντίξον, πήγαν αμέσως της διαφορά στους 14, 77-63 με 5:42 για το τέλος.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε δυνάμεις για νέα επιστροφή, η Φενέρμπαχτσε με τους Γκριν-Κάλινιτς να βάζουν τις τελευταίες “πινελιές” στο άψογο επιθετικό του παιχνίδι αλλά και με πάμπολλες λύσεις, έφτασε στην τελική νίκη με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-28, 68-54, 90-75