Την ήττα με 81-74 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Ζαλγκίρις, στον ημιτελικό του τουρνουά στο Κάουνας το βράδυ του Σαββάτου.

Σε ένα τεστ για τη σεζόν που έρχεται, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά ακόμα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, καθώς είναι νέα ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε 15 λάθη, έδωσε διπλάσια επιθετικά ριμπάουντ στη Ζαλγκίρις, η οποία ήταν περισσότερο ενθουσιώδης, ως φυσική συνέπεια της παρουσίας πολλών φιλάθλων της στις εξέδρες της Zalgirio Arena.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιώργος Βόβορας άρχισε τον αγώνα με τους Πιέρ Τζάκσον, Μάρκους Φόστερ, Ιωάννη Παπαπέτρου, Άαρον Γουάιτ, Γιώργο Παπαγιάννη.

Οι πράσινοι ήταν πιο μουδιασμένοι, βρέθηκαν γρήγορα να χάνουν με εννέα πόντους, 15-6 στο πεντάλεπτο και 19-10, πριν μαζέψουν τη διαφορά στο 23-17 του δεκαλέπτου.

Ο Πιέρ Τζάκσον (τελείωσε με 18 πόντους) έδωσε νέα πνοή, μαζί με τον Νεμάνια Νέντοβιτς στη β’ περίοδο. Ο μεν Τζάκσον με τρία τρίποντα, ο δε Σέρβος με 5 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός είχε 4/9 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και κέρδισε στο επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου, μειώνοντας στο 43-38.

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις (16π.) κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του Μάρτιν Σίλερ με οκτώ πόντους σε αυτήν την περίοδο και 10 συνολικά στο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός δεν πάτησε καλά στο παρκέ στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου.

Έκανε 5 λάθη, δεν προστάτευσε τη ρακέτα του και έτσι βρέθηκε να χάνει και με 13 πόντους διαφορά, 59-46 μετά από 6,5 λεπτά.

Δείτε ένα όμορφο καλάθι του Τόμας Γουόκαπ (13π.- 8 ασίστ) στην τρίτη περίοδο, όπου ήταν δραστήριος, πετυχαίνοντας πέντε πόντους:

Ο Νέντοβιτς συμμάζεψε την εικόνα της ελληνικής ομάδας, πότε δίνοντας σκορ και πότε με ασίστς στον Παπαγιάννη κι ο Παναθηναϊκός μείωσε στους πέντε, 59-54 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Δείτε μια επιτυχημένη συνεργασία του Νέντοβιτς με τον Παπαγιάννη:

Ο Ζόφρι Λοβέρν (15π.-13 ριμπ.) και ο Μάριους Γκριγκόνις (14π.) έδωσαν διαδορές ασφαλείας στην ομάδα τους στην τελευταία περίοδο. Οι Λιθουανοί πήγαν πάλι στο +10 (70–60) κι ο Παναθηναϊκός έδειχνε να στηρίζεται περισσότερο σε ατομικές προσπάθειες για να μειώσει.

Λογικό κι αυτό καθώς οι συνεργασίες σε μια νέα ομάδα, θέλουν το χρόνο για να αυτοματοποιηθούν.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς (πρώτος σκόρερ με 22 πόντους) μείωσε στους έξι, 77-71 κι ο Ντίνος Μήτογλου μετά, με δικό του τρίποντο στους πέντε, 79-74, όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε άλλο χρόνο, κι έχασε δύο ακόμα τρίποντα, πριν τελειώσει το ματς με 81-74 για τη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-38, 59-54, 81-74

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ:

Το πρόγραμμα της Κυριακής

16:00 Μικρός Τελικός: Άλμπα Βερολίνου-Παναθηναϊκός

19:00 Τελικός:  Αρμάνι Μιλάνο-Ζαλγκίρις Κάουνας

Δείτε ένα video με την ατμόσφαιρα των φίλων της Ζαλγκίρις, πριν από το τζάμπολ του αγώνα με τον Παναθηναϊκό: