Ο Λούκας Λεκαβίτσιους

Τόσα χρόνια στη Euroleague, η Ζαλγκίρις Κάουνας είναι σαφώς περισσότερο εκπαιδευμένη από τη Βιλερμπάν στο σκληρό παιχνίδι της διοργάνωσης και αφού το έφερε στα μέτρα της, το κέρδισε με 70-56 στη Zalgirio Arena την Παρασκευή (25/10) για την 4η αγωνιστική.

Αν και σε κακή μέρα επιθετικά, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήξερε ότι υπάρχει και plan b, το ακολούθησε και κράτησε τη γαλλική ομάδα σε 36 πόντους σε τρεις περιόδους για να φτάσει στη δεύτερη νίκη της.

Η Βιλερμπάν από την άλλη, ερχόταν από τη “40άρα” στο Μόναχο, οπότε μπήκε και με το παραπάνω υποψιασμένη στην κατάμεστη Zalgirio Arena και μάλλον αιφνιδίασε τη Ζαλγκίρις.

Με αιχμή την άμυνά της, έκανε double score στην αρχή, 14-7 και κράτησε το προβάδισμα στο +6 στην Α’ περίοδο (20-14), έχοντας 5 blocks!

Μόνο ο Γκριγκόνις (8π.) και ο ΛεΝτέι (6π.) σκόραραν στην πρώτη περίοδο για την ομάδα του Γιασικεβίτισους! Οι υπόλοιποι που έπαιξαν, είχαν 0/6 σουτ!

Ο Ντέιβιντ Λάιτι

Το μικρό κενό ανάμεσα στις περιόδους ήταν ευεργετικό για τους γηπεδούχους. Αποφάσισαν να στηρίξουν κι αυτή την προσπάθειά τους στην άμυνα και με αυτό το εφαλτήριο έκαναν 14-0 σερί σε 5:13 στη Β’ περίοδο για να προηγηθούν με 28-20!

Η Βιλερμπάν βρήκε καλάθι με 4:21 για το ημίχρονο με τον Ζαν Σαρλ, έπειτα από επτά αποτυχημένες απόπειρες!

Ο Ντιό συμμάζεψε κάπως το παιχνίδι της ομάδας του Μίτροβιτς και με δικό του καλάθι στη λήξη του ημιχρόνου η Βιλερμάν μείωσε στο 33-28 του ημιχρόνου. Πάλι καλά για τους Γάλλους που είχαν 3/13 σουτ στη Β’ περίοδο!

Ο Τζοκ Λόντεϊλ είχε τα γενέθλιά του, κι έκλεισε τα 24 του χρόνια

Η Ζαλγκίρις νίκησε στα… σημεία, στο “ξύλο” δηλαδή, το μπασκετικό, στην τρίτη περίοδο σε ένα σκληρό ματς. Για αυτό προηγήθηκε με 14 πόντους, 44-30, αλλά η ποιότητα ορισμένων παικτών της Βιλερμπάν της επέτρεψε να μειώσει στα μισά (52-45) πριν ο Μιλάκνις κάνει το 55-45 με τη συμπλήρωση των 30:00.

Η Ζαλγκίρις όμως, έχει παίξει δεκάδες τέτοια ματς τα τελευταία χρόνια, ήξερε πώς να τα διαχειριστεί σε αντίθεση με τους πιο άπειρους παίκτες της γαλλικής ομάδας.

Συν το γεγονός ότι έβγαλε κι άλλους πρωταγωνιστές στο δεύτερο μισό, όπως τον Τόμας Γουόλκαπ, ή τον Μιλάκνις.

Ο Ζαν Σαρλς της Βιλερμπάν

Για αυτό το λόγο έκανε και μεγαλύτερες διαφορές μέχρι το τέλος, με μεγαλύτερη το +19, 68-49 με 1:52 για τη λήξη. Κι όλα αυτά, μολονότι η Βιλερμπάν προσπάθησε να παίξει εξίσου σκληρά αλλά επιθετικά είχε τεράστιο πρόβλημα κι έχασε σχεδόν 40 από τα 60 σουτ που επιχείρησε!

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-28, 55-45, 70-56