Την ήττα με 83-62 από την Αρμάνι Μιλάνο γνώρισε την Παρασκευή στην Ιταλία ο Ολυμπιακός στην 26η αγωνιστική της Euroleague.

Στη χειρότερη φετινή του εμφάνιση, o Ολυμπιακός γνώρισε τη μεγαλύτερη φετινή του ήττα στη EuroLeague, μόλις δεύτερη με διψήφια διαφορά, μένοντας μακριά από το σύνηθες παιχνίδι του, παίζοντας παράλληλα, υπό το βάρος του εθνικού πένθους από το δυστύχημα στα Τέμπη

Ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού μετά από σερί επτά νικών, μόλις δεύτερη στο 2023, μετά το 64-60 από τη Μονακό στο πριγκιπάτο στις 10 Γενάρη.

Έχει πια, 18-8 ρεκόρ, πίσω πλέον, από τη Ρεάλ Μαδρίτης του 19-7.

Για το Μιλάνο, ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση (10-15) παρά τις απουσίες των Χολ, Ντατόμε, Σιλντς και Πάνγκος, αλλά από την άλλη, είναι ομάδα με πολύ βαθύ και ποιοτικό ρόστερ και για αυτό, άλλωστε, συνιστούσε έκπληξη η -κακή- παρουσία της στο πρώτο μισό της κανονικής περιόδου.

Πάρα πολλά λάθη, χαμένα ριμπάουντ, πολλοί βασικοί παίκτες μακριά από τον καλό τους εαυτό, συνέθεσαν την εικόνα των “ερυθρόλευκων” στο Mediolanum Forum, όπου είχαν συμπαράσταση σχεδόν 1.000 φιλάθλων τους.

Μόνο Βεζένκοφ (10π.) και Γουόκαπ (10π.) έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων για την ελληνική ομάδα.

Ο Μπίλι Μπάρον με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ιταλικής ομάδας, ενώ 10 πόντους πέτυχε ο Μέλι.

Με ένα σερί 8-0 η Αρμάνι πήρε τα ηνία του αγώνα (10-4) με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί χάρη κυρίως, στον Παπανικολάου και να προσπερνάει με 17-16. Όμως βρέθηκε στο -3 στο δεκάλεπτο, 20-17, μετρώντας ήδη πέντε λάθη.

Κι αυτό ήταν το σημείο αναφοράς όλους του πρώτου ημιχρόνου, διότι τα ασυνήθιστα πολλά λάθη της ελληνικής ομάδας, στην κράτησαν χαμηλά στο σκορ.

Στα 11 τελείωσε το πρώτο μισό, με αποτέλεσμα να κάνει εννέα λιγότερες επιθέσεις από τους Ιταλούς που λόγω της αστοχίας στο μακρινό σουτ δεν πήραν μεγαλύτερη διαφορά.

Κι αν δεν είχε 5/11 τρίποντα, έναντι 5/17 της ομάδας του Μεσίνα, θα μπορούσε να έχει ακόμα μικρότερη παραγωγικότητα, αλλά τα δύο του Λαρεντζάκη στη β’ περίοδο, βοήθησαν την ομάδα του να προσπεράσει τους 30 πόντους και να φτάσει έως τους 3 στη διαφορά, 35-32 εις βάρος του, μετά από 20 λεπτά αγώνα.

Τα γρήγορα φάουλ των Φαλ-Μπλακ (από 2) και η κακή παρουσία του Μπόλομποϊ, έπαιξαν το ρόλο τους, γιατί ο Ολυμπιακός έχει μάθει να παίζει με τους ψηλούς του, δίνοντάς τους -ειδικά στον Γάλλο- και δημιουργικό ρόλο, εκτός από εκτελεστικό.

Ο Πίτερς βοήθησε (5π.) στο δικό του δεκάλεπτο, που αντικατέστησε τον Βεζένκοφ, ο οποίος έβγαλε με 3 πόντους και 1/3 σουτ το πρώτο μισό του αγώνα.

Εξίσου ασυνήθιστο για τον φετινό Ολυμπιακό, ήταν και το πως βγήκε στο παρκέ μετά από την ανάπαυλα, διότι δεν έδειξε σημάδια θετικής μεταμόρφωσης και κόλλησε επιθετικά, με μόλις 2 πόντους στο πρώτο τετράλεπτο, όπου αναλώθηκε σε άστοχα μακρινά σουτ.

Για αυτό η Αρμάνι έφτασε στο +13, 47-34, με 12-0 σερί στο πεντάλεπτο και στο +15 με τον Μπάρον να πετυχαίνει τρίποντο για το 51-36 στα 4:32 για την τρίτη περίοδο.

Ο Αμερικανός πρόλαβε να πετύχει 10 πόντους σε έξι λεπτά σε αυτό το διάστημα αφού απάντησε με νέο τρίποντο σε καλάθι και εύστοχη βολή, από φάουλ, του Γουόκαπ για το 54-39.

Προς στιγμήν, για περίπου τρία λεπτά ο Ολυμπιακός, έδειχνε να ισορροπεί την κατάσταση, να μειώνει στους 10 με καλές άμυνες του Βεζένκοφ στον Μπράντον Ντέιβις, αλλά πρόλαβε να δεχτεί 5-0 στο τελευταίο μισό λεπτό και να βρεθεί πάλι στο -15, 61-46.

Ένα σερί που έγινε 10-0 σε ένα λεπτό στην τελευταία περίοδο όταν ο Μήτρου-Λονγκ με τρίποντο οι Ιταλοί έφτασαν στο απίθανο για τα δεδομένα της σεζόν, +20, 66-46!

Η κοινή παρουσία Σλούκα-Γουόκαπ στο παρκέ βοήθησε τον Ολυμπιακό να ηρεμήσει κάπως το παιχνίδι του, να κάνει 8-0 σερί, για το 70-58, στο πεντάλεπτο πια για τη λήξη.

Το νέο τρίποντο του Μπάρον (είχε 4/6) έβαλε τέλος στις ελπίδες ανάκαμψης, κι η διαφορά έφτασε στο τέλος στους 21 πόντους, σε μια ξεκάθαρα, κακή παρένθεση για τη γενική εικόνα του Ολυμπιακού στη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62

Η photo gallery:

Αρμάνι-Ολυμπιακός: Σιγή για τα θύματα των Τεμπών, παρουσία δυναμικής ελληνικής εξέδρας (pics)

Μπαρτζώκας: Κάθε νοήμων άνθρωπος έχει επηρεαστεί (pics)

Βεζένκοφ: “Είναι μια μεγάλη τραγωδία” (video)

Ολυμπιακός: Με μαύρη εμφάνιση κόντρα στην Αρμάνι και ενός λεπτού σιγή…