Δίχως παράπονο από τους παίκτες του ήταν ο προπονητής του Ηρακλή, Στέργιος Καλύβας, έπειτα από την ήττα αποκλεισμό της ομάδας του με 61-63 από τον ΠΑΟΚ στο Ιβανώφειο για το Κύπελλο.

“Κρίθηκε στις λεπτομέρειες” εκτίμησε ο Καλύβας για τον προημιτελικό-θρίλερ της Τετάρτης.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ηρακλή έπειτα από τον αγώνα:

“Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Όλο αυτό το διάστημα παίζουμε εκτός έδρας, είμαστε συνέχεια υπό πίεση. Δεν έχω κανέναν παράπονο από τα παιδιά, τα έδωσαν όλα. Ήταν ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Εμείς έχουμε μια δυσλειτουργία στην επίθεση αυτό δεν έχουμε καταφέρει να βελτιώσουμε.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να μικρύνουμε το ροτέισον. Κολλήσαμε από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Προσπαθήσαμε με ένα χαμηλό σχήμα να βρούμε ρυθμό στην επίθεση. Κοιτώντας όμως συνολικά την ομάδα δεν πετυχαίνουμε πολλούς πόντους και εκεί μας χτυπάνε οι αντίπαλοι. Μπήκαν κάποια σουτ από τον αντίπαλο και ήταν θέμα ψυχολογίας.

Είναι αυτό που λέω, ότι ήμασταν ψυχολογικά πιεσμένοι επειδή παίζουμε συνέχεια εκτός”.