Στη μεγάλη επιθυμία που είχαν οι παίκτες του για τη νίκη, στάθηκε ο προπονητής του Άρη Σάββας Καμπερίδης ο οποίος συνεχάρη τους παίκτες, αλλά και τους συνεργάτες του για τη νίκη επί της Λάρισας, με 70-52 το Σάββατο.

Ο προπονητής του Άρη δήλωσε στη Συνέντευξη Τύπου έπειτα από τον αγώνα στο Nick Galis Hall, για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

“Καταρχάς, θα ήθελα να πω ότι εύχομαι όλοι οι πληγέντες από τον σεισμό να είναι καλά και να μπορέσουν να βρουν ξανά τον κανονικό ρυθμό στη ζωή τους. Η ομάδα του Άρη, αν μπορεί με οποιονδήποτε τρόπο να συμπαρασταθεί, θα το κάνουμε με χαρά.

Όσον αφορά στο παιχνίδι.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στους συνεργάτες μου για τον τρόπο που προσεγγίσαμε τον αγώνα.

Νομίζω ότι από το πρώτο λεπτό δείξαμε ότι θέλαμε πάρα πολύ τη νίκη. Είχαμε στιγμές, που έγιναν λάθη, πάνω στην ένταση του αγώνα και την πίεση, που υπήρχε για το αποτέλεσμα.

Αλλά νομίζω ότι καταφέραμε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να μείνουμε μαζί και να κυριαρχήσουμε στις περισσότερες μονομαχίες ένας εναντίον ενός. Κυριαρχήσαμε στα ριμπάουντ.

Μια ομάδα που είναι η πρώτη σε εύστοχα τρίποντα στο πρωτάθλημα, σήμερα (06/03) πέτυχε τέσσερα και παρότι είχαν κάποια ελεύθερα σουτ, η γενικότερη πίεση και ένταση που ασκήσαμε τους έβγαλε έξω από το ρυθμό τους.

Είναι μια σημαντική νίκη, όμως, έτσι όπως είναι η κατάσταση του πρωταθλήματος τις τελευταίες αγωνιστικές, ξέρουμε ότι θα πρέπει να συνεχίσουμε και να πετύχουμε κι άλλες νίκες, καταρχάς για να μπορέσουμε να εξασφαλίσουμε τη σωτηρία μας και στη συνέχεια, αν τυχόν μπορούμε, να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω.

Καλή συνέχεια στη Λάρισα. Είναι μια ομάδα, η οποία, ειδικά στην έδρα της είναι εξαιρετική και πιστεύω ότι θα πετύχει κι αυτή τον στόχο της”.

Σε ερώτηση για την αποτελεσματικότητα της άμυνας του Άρη κόντρα σε μια ιδιαίτερα παραγωγική ομάδα, απάντησε:

“Είναι αυτό που περιέγραψα πιο πριν. Καταφέραμε να βγάλουμε τη Λάρισα έξω από το ρυθμό του παιχνιδιού.

Αντιμετωπίσαμε αρκετά καλά τις καταστάσεις ένας εναντίον ενός και είχαμε αρκετή συγκέντρωση, όσον αφορά τον τρόπο, που μαρκάραμε τα spot up shots.

Είναι μια ομάδα, που σε αυτά τα δυο στοιχεία, που περιέγραψα είναι η πιο αποτελεσματική στο πρωτάθλημα. Από τη στιγμή που σταματήσαμε αυτό το κομμάτι, νομίζω ότι μετά το παιχνίδι ήταν στα δικά μας χέρια και το διαχειριστήκαμε αρκετά καλά”.

Παπανικολόπουλος: “Ο Άρης… μάς έδειρε μπασκετικά”

Ο προπονητής της Λάρισας, Νίκος Παπανικολόπουλος τόνισε ότι η ομάδα του “εξαφανίστηκε” από το γήπεδο, μετά τα πρώτα 15 αγωνιστικά λεπτά και παραδέχθηκε την ανωτερότητα του Άρη.

“Συγχαρητήρια στον Άρη. Κέρδισε δίκαια. Μετά το 15ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, δεν υπήρχαμε στο γήπεδο.

Ο Άρης έβαλε το κορμί του, μας «έδειρε» μπασκετικά, βάζοντας την μπάλα μέσα στο low post, πιέζοντάς μας και πηγαίνοντας πολύ δυνατά στο επιθετικό ριμπάουντ. Παίζοντας αλλαγές και βάζοντας το κορμί του.

Η αντίδρασή μας ήταν πολύ άσχημη και ο Άρης κέρδισε καθαρά και δίκαια. Νομίζω ότι δεν υπήρχε παιχνίδι, μετά το 16ο, 17ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί χάσαμε λέι απ και κάποιες βολές.

Επηρέασαν την ομάδα αρκετά και το χειρότερο πράγμα που είδα, είναι ότι η αντίδρασή μας στο λάθος και σε κάτι που πάει άσχημα στην ομάδα, ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου”.