Τις απόψεις τους για τον μεταξύ τους αγώνα εξέφρασαν οι προπονητές Κολοσσού Ρόδου και Λάρισας, Ηλίας ΚαντζούρηςΦώτης Τακιανός, στην κάμερα της ΕΡΤ.

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε με 93-75 για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League τη Λάρισα, κάνοντας επιμέρους 28-9 στην τέταρτη περίοδο!

Οι προπονητές των δύο σημερινών αντιπάλων διατύπωσαν κατόπιν την οπτική τους για τις αιτίες που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ στις post game δηλώσεις τους.

Ο προπονητής του νικητή Κολοσσού Ρόδου, Ηλίας Καντζούρης υπογράμμισε:

”Σίγουρα είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι, αντιμετωπίσαμε μια πολύ δύσκολη εβδομάδα, με προβλήματα που δεν γνωρίζει ο κόσμος, δύο μέρες δεν μπορούσαμε να κάνουμε πέντε εναντίον πέντε προπόνηση, αλλά νομίζω ότι οι παίκτες έδειξαν σθένος και για ακόμη μια φορά χαρακτήρα παίζοντας με απόλυτη συγκέντρωση και άκρως ομαδικά”.

Δείτε αναλυτικά τα λεγόμενα του προπονητή του Κολοσσού Ρόδου Ηλία Καντζούρη στην κάμερα της ΕΡΤ:

Ο τεχνικός της ηττημένης Λάρισας, Φώτης Τακιανός είπε με τη σειρά του:

”Θεωρώ ότι γενικά ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, εμείς καταφέραμε δύο φορές να επιστρέψουμε και να περάσουμε μπροστά στο σκορ, 51-58. Δείξαμε ότι μπορούμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού και να διεκδικήσουμε τη νίκη.

Ήρθε όμως μια κατάρρευση από εκείνο το σημείο και μετά, που πρέπει πολύ προσεκτικά να δούμε γιατί ήρθε, καθώς ουσιαστικά τα καλάθια που δεχτήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο προήλθαν από ατομικές προσπάθειες και πρωτοβουλίες παικτών.

Θεωρώ ότι μας αδικεί όπως τέλειωσε το παιχνίδι γιατί ήμασταν πιο ανταγωνιστικοί από ότι δείχνει το τελικό σκορ”.

Παρακολουθήστε όσα ανέφερε ο προπονητής της Λάρισας Φώτης Τακιανός στις post-game δηλώσεις του: