Εξαιρετικά σημαντική χαρακτήρισε τη νίκη που σημείωσε ο Κολοσσός έναντι του Ηρακλή, το απόγευμα, στο Ιβανώφειο, ο προπονητής της ομάδας της Ρόδου, Ηλίας Καντζούρης.

Και πιο αναλυτικά είπε για την απόδοση των παικτών του και τη σπουδαιότητα του σημερινού διπλού (62-64), που διατηρεί σταθερά τον Κολοσσό στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα της Stoiximan Basket League:

“Κάναμε ένα κακό παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, μπορώ να βρω πολλές αιτίες καθότι δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πραγματικά άσχημα, δεν ήμασταν η ομάδα που θέλαμε να είμαστε, αλλά η νίκη είναι αυτή που μετράει.

Πήραμε μία σημαντική νίκη εναντίον ενός αντιπάλου που γνωρίζοντας τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ήταν πραγματικά αξιόμαχος. Η αλήθεια είναι ότι τα προβλήματα συσπειρώνουν τις ομάδες και αυτό έγινε και σήμερα.

Ο Ηρακλής όσο πλησίαζε στο δεύτερο ημίχρονο, με δική μας υπαιτιότητα, το πίστευε περισσότερο, στο τέλος κάναμε μεγάλα plays σε άμυνα και επίθεση και πήραμε μία νίκη εξαιρετικά σημαντική”.

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ηρακλή, Κώστας Μέξας, χαρακτήρισε την εικόνα του “Γηραιού” καλύτερη του αναμενομένου, δίνοντας και το σύνθημα για την επόμενη ημέρα που θα βρει την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προετοιμάζεται για ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι, με την ΑΕΚ, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (20/4, 17:00):

“Ξέραμε εξαρχής ότι θα είναι ένα ματς δύσκολο, δεδομένης της ποιότητας της Ρόδου, και των συνθηκών της δικής μας προετοιμασίας. Η εικόνα μας στο πρώτο ημίχρονο είχε αυτόν τον αντίκτυπο, της ομάδας που δεν κάνει προπόνηση και δεν έχει συνοχή και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ο Κολοσσός πήρε εύκολα τον έλεγχο και με επιθετικά ριμπάουντ μας πλήγωσε πολύ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα των παιδιών ήταν συγκινητική, πάλεψαν σε κάθε φάση, δεν άφησαν τον Κολοσσό να λειτουργήσει επιθετικά.

Βρήκαμε κι εμείς λύσεις στην επίθεση που μας έδωσαν αυτοπεποίθηση και φτάσαμε το ματς στο σουτ και μια φάση τυχερή για τον Κολοσσό και άτυχη για μας, με την τάπα του Γκάρετ να καταλήξει σε σουτ του Μομίροφ, έκρινε ουσιαστικά το ματς και γενικά το θέμα των αμυντικών ριμπάουντ.

Η εικόνα μας ήταν καλύτερη του αναμενομένου, φτάσαμε σε μία νίκη υπέρβασης. Δεν τα καταφέραμε. Θέλω να πιστεύω ότι θα έχουμε το κουράγιο, τη δύναμη και τη βοήθεια να τα καταφέρουμε για να σώσουμε την ομάδα. Δεν τα παρατάμε και ευελπιστούμε από Δευτέρα, Τρίτη σε μια καλύτερη κατάσταση. Συγχαρητήρια στον Κολοσσό“.

Ηρακλής-Κολοσσός Ρόδου 62-64: Άντεξε σε Ιβανώφειο και… τετράδα! (pics)

Ηρακλής-Κολοσσός Ρόδου: Τα highlights του αγώνα (video)

Stoiximan Basket League: Η βαθμολογία της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Αποτελέσματα και πρόγραμμα της περιόδου 2021/22