Την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, η οποία λύγισε στο τέλος με 88-84 την μαχητική Μπάγερν Μονάχου, στην Κωνσταντινούπολη.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν πιο ψύχραιμη και έφτασε στη νίκη.

Ο “Ζοτς” ξεκίνησε με πολύ ψηλό σχήμα το ματς (Σλούκας, Ντατόμε, Κάλινιτς, Μέλι, Λοβέρν), κάτι που του βγήκε στην επίθεση, όχι όμως και στην άμυνα. Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο, αφού το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 28-26 και το ημίχρονο 51-48.

Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες έσφιξαν, όμως το ντέρμπι συνεχίστηκε (65-65 στο 30′), μέχρι το 81-80 δύο λεπτά πριν από το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο του Γκούντουριτς και ένα δίποντο του Βέσελι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Φενέρ.

Ο Κώστας Σλούκας μοίρασε 10 ασίστ

Κορυφαίος για τους Τούρκους ήταν ο Λουίτζι Ντατόμε (19π. με 4/5 τρίποντα), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Γιάν Βέσελι (16π., με 8/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ) και Κώστας Σλούκας (8π., 10ασ.). Ο Έρικ Γκριν έκανε ντεμπούτο, αλλά έμεινε άποντος (0/1 τρίποντο, 2 ασίστ) και έπαιξε μόλις για 3’33”.

Κορυφαίος για την πολύ επικίνδυνη Μπάγερν, που πλέον έχει ρεκόρ 2-3, ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ με 15 πόντους (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 51-48, 65-65, 88-84

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 2, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 11 (1), Σλούκας 8 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Γκούντουριτς 10 (2), Βέσελι 16, Γκιουλέρ, Μοχάμεντ 3 (1), Ντουβερίογλου 9, Ντατόμε 19 (4), Λοβέρν 10.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν 11 (1), Ραντόσεβιτς 2, Λούτσιτς 13, Λο, Ντζέντοβιτς 9 (1), Γιόβιτς 12 (2), Μπαρτέλ 7 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Μπούκερ 15 (1).