Το πιο σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Basket League έκανε η Καρδίτσα κερδίζοντας (86-80) το Περιστέρι στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” για την 16η του πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου που είχε να διαχειριστεί και την απώλεια του κορυφαίου παίκτη της Λαμάρ Πίτερς, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας (χτύπησε στο γόνατο) στο πρώτο 8λεπτο της αναμέτρησης έπαιζε με πάθος που ξεχείλιζε.

Έφτασε στην τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και έκανε το μεγάλο βήμα για την σωτηρία, με τους Ρομπέρτο Γκάλινατ (24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαγίντ Πριτζέτ (20 πόντους, 7 ριμπάουντ) και Νταβίντ Γκάμπροβσεκ (17 πόντους) να πραγματοποιούν μεγαλειώδη εμφάνιση.

Από το Περιστέρι που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά ο Ματ Κόλεμαν και ο Νίκος Χουγκάζ ο Μίρο Μπίλαν είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σιλβέιν Φρανσίσκο και ο Μάρκους Ντένμον από 13 πόντους και από 11 πόντους είχαν Χάμερ και Ραντάνοβ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το Περιστέρι είχε τον έλεγχο (0-7 στο 3′ και 8-14 στο 6.30”) με τους Ραντάνοφ, Φρανσίσκο και Κασελάκη να δίνουν λύσεις. Η καρδίτσα που έπαιζε με ψυχή και έβρισκε τρόπο να σκοράρει με τους Γκιουζέλη, Γουέστ και Γκάλινατ ισορρόπησε το παιχνίδι (14-14 στο 7.20”). Εκεί, το περιστέρι “έτρεξε” ένα σερί 2-10 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (16-24 στο 10′).

Η άνοδος του Σαγίντ Πριτζέτ και τα καλάθια των Γουεστ, Γκάλινατ και Έβανς επέτρεψαν στους γηπεδούχους να αντιδράσουν και να πάρουν την κατλάσταση στα χέρια τους (41-37 στο 20′) στο τέλος του πρώτου μέρους εκμεταλλευόμενοι την μέτρια απόδοση των γκαρντ της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη.

Στην επανάληψη, το Περιστέρι μπήκε ορεξάτο και με διάθεση να ανοίξει το σκορ και αυτό το πέτυχε εν μέρη, καθώς προηγήθηκε με 58-50 (στο 26.30”) με καλάθι του Σιλβέιν Φρανσίσκο.

Τα καλάθια του Σαγίντ Πριτζέτ και του Γιάννη Αγραβάνη έκλεισαν την τρίτη περίοδο (60-67 στο 30′) μερ τους φιλοξενούμενους να έχουν μια σημαντική διαφορά που έφτασε και στο +9 (60-69 στο 31′) με καλάθι του Λεωνίδα Κασελάκη.

Από εκείνο το σημείο όμως η αίσθηση της επιβίωσης λειτούργησε για τους γηπεδούχους που με συνεχόμενα τρίποντα του Γκάμπροβσεκ πλησίασαν σε… απόσταση αναπνοής (68-69 στο 33.30”) και λίγο αργότερα προηγήθηκαν (77-76 στο 36′) κιόλας με καλάθι του Σον Έβανς από το “ζωγραφιστό”.

Ο Μίρο Μπίλαν με διπλή προσπάθεια έδωσε ξανά προβάδισμα (77-78 στο 37.20”) για τελευταία φορά στο Περιστέρι, καθώς η καρδίτσα με ένα καλάθι του Γκάλινατ και πέντε σερί πόντους του Πριτζέτ προηγήθηκε με 6 πόντους (84-78 στο 39′).

Εκεί, όλα είχαν κριθεί καθώς στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις και γνώρισαν την ήττα…

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80.