Λαύριο

Το Λαύριο πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί του Κολοσσού στην παράταση με 83-77, στον εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

Η πιο φορμαρισμένη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος, το Λαύριο συνεχίζει την εκπληκτική του πορεία βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 12-4, ενώ από την άλλη ο Κολοσσός υποχώρησε στο 6-10.

Το Λαύριο χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Κολοσσού, ο οποίος για 45 λεπτά έβαλε πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους. Ο Ντέιβις έστειλε την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι έδειξαν την ανωτερότητά τους και πήραν τη νίκη.

Εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Βασίλης Ξανθόπουλος, ο οποίος σημείωσε 7 πόντους, καθοδηγώντας… μαεστρικά την ομάδα του (9 ασ.), κάνοντας μόλις 2 λάθη σε 29:42 λεπτά συμμετοχής. Για τους νικητές ο Κάρτερ ήταν εξαιρετικός (24 π.) και ψύχραιμός (12/15 βολές) και ήταν ο άνθρωπος που βγήκε μπροστά στις δύσκολες στιγμές του αγώνα για το Λαύριο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα, με τον Ανοσίκε να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι, σημειώνοντας 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Έτσι, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να πάρουν τα ηνία στο σκορ, με 26-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με το Λαύριο να ανεβάζει ακόμα και στο +11 (44-33) την υπέρ του διαφορά, αλλά η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έδειξε σημάδια… ζωής λίγο πριν την ανάπαυλα, μειώνοντας σε 44-38.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με άλλο “αέρα” στο δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσαν να πάρουν εκείνοι τα ηνία στο σκορ (52-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να λύσουν τις… διαφορές τους, αλλά ένα δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό. Παρά το γεγονός ότι ο Κολoσσός προηγήθηκε ακόμα και με τέσσερις πόντους (61-65) δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, το Λαύριο βρήκε τη δύναμη να αντιδράσει. Με το σκορ στο 63-65, ο Άρτις αστόχησε σε τρίποντο και οι γηπεδούχοι με τον Ντέιβις να καρφώνει έστειλαν τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο, μιας και ο Κολοσσός έχασε την τελευταία του ευκαιρία για να πάρει τη νίκη.

Στην παράταση, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν πολύ πιο ψύχραιμη και με τον Κάρτερ να σημειώνει συνολικά 24 πόντους, μπόρεσε να παραμείνει μπροστά στο σκορ και να πάρει εν τέλει τη νίκη με 83-77.

Πέρα από τον Κάρτερ πολύ καλός ήταν ο Ανοσίκε με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Κόζι (12 π.) και Ντιαλό (11 π.).

Από την πλευρά του Κολοσσού ο Καντέρ ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, με τον Άρτις να τον ακολουθεί με 16.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 44-38, 52-53, 65-65 (κ.α.), 83-77 (παρ.)