Φενέρμπαχτσε

Τρεις συνεχόμενες νίκες μετρούσε η Νταρουσάφακα σε τουρκικό Πρωτάθλημα και Euroleague αλλά το μεσημέρι της Κυριακής (30/12) η Φενέρμπαχτσε της έκοψε τον “αέρα”. Η πρωτοπόρος Φενέρ έλιωσε την “Ντάτσκα” με 91-61  λίγες μέρες έπειτα από τη σπουδαία της νίκη επί του Ολυμπιακού στη Euroleague!

Στη 13η αγωνιστική της TBL, η Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε δίχως τον Κώστα Σλούκα την Νταρουσάφακα και λίγες μέρες έπειτα από τις μεγάλες νίκες που είχαν πετύχει αμφότερες στη Euroleague. Η μεν Φενέρ επί της Ρεάλ Μαδρίτης, η δε Νταρουσάφακα επί του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν σταθερή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με 22-15 στο δεκάλεπτο και με 47-30 στο ημίχρονο και δεν έκοψε ρυθμό!

Έφτασε στο 70-45 στην τρίτη περίοδο για να πετύχει την 11η νίκη της σε 12 αγώνες με τελικό σκορ 91-61

Η Νταρουσάφακα τώρα έχει ρεκόρ 5-7.

Ο Τζίτζι Ντατόμε συνέχισε κεφάτος μετά το καθοριστικό goal foul επί της Ρεάλ και ήταν πρώτος σκόρερ της Φενέρμπαχτσε με 18 πόντους. Άλλους 12 πέτυχαν ο Μάρκο Γκούντουριτς κι ο Γιαν Βέσελι. Διψήφιος ήταν κι ο Μαχμούτογλου με 13 πόντους και ο Ντίξον με 10.

Για την Νταρουσάφακα ο Τόνι Ντάγκλας πέτυχε 14 πόντους αλλά με 4/11 σουτ, 10 πέτυχε ο Μάικλ Έρικ και ο Έβανς άλλους 10 πόντους.