Καταιγιστική η Μπαρτσελόνα με ηγέτη τον Νίκολα Μίροτιτς συνέτριψε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (6-4) με 96-73 στο Παλάου Μπλαουγκράνα και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με την Εφές, με 8-2.

Ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε τα πάντα στα 27:11 που έπαιξε.

Ήταν πρώτος σκόρερ (25π.), πρώτος ριμπάουντερ (14) και πρώτος πασέρ (3 ασ.) της ομάδας του Σβέτισλαβ Πέσιτς και κυρίως, ήταν ο κινητήριος μοχλός όταν η Μπαρτσελόνα έκανε την έκρηξη στην τρίτη περίοδο για να ξεφύγει στο σκορ και να κάνει επιμέρους σκορ 53-27 στο δεύτερο ημίχρονο!

Η Μακάμπι ήταν καταπληκτική στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 46-43 στο 20άλεπτο. Ο Τζον Ντιμπαρτολομέο πέτυχε και τους 13 πόντους του σε ένα πεντάλεπτο στη β’ περίοδο και ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 36-32.

allstarbasket.grΌμως οι Ισραηλινοί έκαναν κακή διαχείριση κυρίως των φάουλ τους στην τρίτη περίοδο, μολονότι τους το είπε σε δύο συνεχόμενα τάιμ άουτ ο Έλληνας προπονητής τους!

Η Μπαρτσελόνα έτρεξε και με αιχμή τον Μίροτιτς (11π. στην Γ’ περίοδο) έκανε το 55-55 69-57. Την “κατηφόρα” σταμάτησε προσωρινά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με δύο τρίποντα μειώνοντας στο 74-66 του 30:00.

Δείτε ένα κλέψιμο του Μίροτιτς που καταλήγει σε κάρφωμα του Χίγκινς

Όμως οι Καταλανοί είχαν ρυθμό, όρεξη, τρομερά ποσοστά ευστοχίας, ο Χίγκινς κι ο Κούριτς έδωσαν επιπλέον σκορ και η Μπαρτσελόνα έφτασε σε ευρεία νίκη.

Η Μακάμπι ήταν πολύ άστοχη, ειδικά στην αντίπαλη ρακέτα, δεν είχε το καλό τρίποντο του πρώτου μέρους και κατέρρευσε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 43-46, 74-66, 96-73