Με.. φόρα από το Περιστέρι όπου είχε πετύχει σπουδαίο “διπλό” το Σάββατο, το Λαύριο Megabolt πρόσθεσε μια ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη, με 92-71 επί του Άρη την Τετάρτη (09/12).

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, το Λαύριο ήταν καταπληκτικό και έφτασε το ρεκόρ του στο 2-3, ενώ ο Άρης έχει 2-2.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν μια ταχύτητα πιο πάνω από τον Άρη και σούταρε με καταπληκτικά ποσοστά ευστοχίας!

Ειδικά από τα 6.75μ., είχε 7/10 στο ημίχρονο (53-32) όπου πήρε διαφορά 21 πόντων, 53-32, έπειτα από ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο (22-18).

Το Λαύριο τελείωσε με 14/22 τρίποντα, με τον Γκλεν Κόζι (22π.) να έχει 6/6, τον Κάρτερ (10π.) 2/3, τον Μαστρογιαννόπουλο (11π.) 3/5 και τον Ντιαλό (16π.0 2/3!

Όλος ο Άρης, είχε 3/14 τρίποντα!

Παράλληλα το Λαύριο είχε πολλούς πρωταγωνιστές. Ο Βασίλης Μουράτος είχε 11 πόντους-10 ασίστ, ο Ντέιβις 9 πόντους-9ριμπάουντ-4 blocks

allstarbasket.grΜόνο ο Γιάννης Κουζέλογλου (19π.) που πέτυχε 11 από τους 19 πόντους του Άρη στην τρίτη περίοδο, του έδωσε πνοή, αλλά στο σύγχρονο μπάσκετ ένας παίκτης δεν αρκεί.

Προσπάθησαν κι οι Ντραγκίσεβιτς (12π.)-Μιλόσεβιτς (11π.).

Οι Αμερικανοί ήταν.. σε άλλο γήπεδο, αφού και οι τέσσερις είχαν σύνολο 4/16 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 53-32, 68-51, 92-71