Την πέμπτη συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο Ολυμπιακός  στη Euroleague με 76-53 από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη.

Ο αγώνας της Πέμπτης (18/02) για την 25η αγωνιστική άρχισε ιδανικά, εξελίχθηκε άσχημα και τελείωσε αποκαρδιωτικά για τον Ολυμπιακό που βλέπει πλέον την οκτάδα και τα playoffs να έχουν απομακρυνθεί περισσότερο από κάθε άλλη φορά φέτος.

Κι αυτό συνέβη διότι το ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε με 26-11 με τον Λαρεντζάκη να έχει 8 πόντους-4 ασίστ, όχι απλά δεν είχε συνέχεια… Η εικόνα ήταν αντίστροφη στο υπόλοιπο του αγώνα με την Εφές να πατάει το γκάζι, να κάνει 32-8 στη β’ περίοδο και να προηγείται με 43-34.

Ο Λάρκιν πέτυχε 11 πόντους στη β’ περίοδο κι ο Μπομπουά 9 με τον Ολυμπιακό να έχει 3/12 σουτ, 7 λάθη και μόλις 8 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Ο Oλυμπιακός έχασε την υπομονή του στην επίθεση, είχε αργές επιστροφές, οι περιφερειακοί της Εφές βρήκαν ρυθμό.

Η ελληνική ομάδα δεν μπήκε ποτέ ξανά στο παιχνίδι. Είχε τεράστιο επιθετικό πρόβλημα, δεν είχε δημιουργία, έκανε λάθη, ήταν άστοχη.

Για αυτό μετά τους 26 πόντους σε ένα δεκάλεπτο, πέτυχε 27 πόντους σε τρία δεκάλεπτα!

Η Εφές προηγήθηκε με 18 πόντους πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος κι έφτασε τη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς στους 25, λίγο πριν τελειώσει ο αγώνας με 76-53.

Ήταν ο αγώνας με την πιο χαμηλή παραγωγικότητα του Ολυμπιακού στη φετινή Euroleague!

Είχε σε 40 λεπτά 15/30 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 5/8 βολές και 21 λάθη!

Αν αφαιρέσουμε τις επιδόσεις της πρώτης περιόδου στα υπόλοιπα 30 λεπτά είχε 8/19 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ασίστ και 19 λάθη…

Μόνο ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (10),  κι ο Βεζένκοφ στην επιστροφή του στη Euroleague είχε 9 πόντους – 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53

Τα photo clicks του Εφές-Ολυμπιακός (gallery)

Ολυμπιακός: Το κάρφωμα του Έλις και το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Λαρεντζάκη (video)