ΑΕΚ

Με “όπλο” την άμυνά της η ΑΕΚ νίκησε με 78-67 την Κύμη στη Χαλκίδα κι έφτασε στο 4-2 έπειτα από έξι αγώνες στη Betshop Basket League.

Με “οδηγό” τον αγώνα που ‘χε δώσει μεσοβδόμαδα με αντίπαλο τη Λιετκαμπέλις, στο Basketball Champions League, η ΑΕΚ δεν περίμενε την τελευταία στιγμή για να καλύψει αδυναμίες που προκύπτουν από τις απουσίες βασικών στελεχών της.

Με έμφαση στην άμυνα, δεν επέτρεψε στην Κύμη να βρει εύκολο καλάθι, μάρκαρε καλά στην περίμετρο και μέσα στη ρακέτα κι επέβαλε το δικό της ρυθμό.

Η Κύμη προηγήθηκε με 15-10 με 2:46 για το δεκάλεπτο, αλλά στα πέντε επόμενα λεπτά σκόραρε μόνο η ΑΕΚ. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-15 κι έφτασε το σερί της στο 13-0 με 7:48 για το ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 23-15.

Με κορυφαίο τον Γιόνας Ματσιούλις, η “Ένωση” συνέχισε στο ρυθμό που είχε χαράξει, κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ τους γηπεδούχους και προηγήθηκε 27-18 στο 13:20 και τελικά 39-25 στο ημίχρονο.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης “πήρε τη σκυτάλη” από τον Ματσιούλις στην τρίτη περίοδο και οδήγησε την ΑΕΚ στην εκτίναξη της διαφοράς, αφού έφτασε στο 44-24 στο 22:40 54-37 στο 26:40 και τελικά στο +21, 63-42 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

ΑΕΚ

Αν και ανησύχησε προσωρινά με τον τραυματισμό τον Χάουαρντ Σαντ Ρος, κι έπειτα από όλα όσα έχει περάσει από την αρχή της χρονιάς, ο Κουβανός επέστρεψε υγιής.

Η Κύμη μείωσε με το τρίποντο του Μαραγκού στο 48-63, αλλά η ΑΕΚ δεν της επέτρεψε να ελπίζει σε κάτι περισσότερο και η διαφορά κυμαινόταν μέχρι τέλους από 15 έως 20 πόντους μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, όπου η άμυνα της ΑΕΚ χαλάρωσε και οι γηπεδούχοι περιόρισαν την έκταση της ήττας τους.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 42-63, 67-78

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Χόρτον 11, Σαγκς 15 (2), Τουντζιαράκης 5, Κάμφορ 14 (3), Ουάσινγκτον 11 (1), Μπολντς 4, Τσιάρας, Πουλιανίτης 3, Μαργέλης, Μαραγκός 4 (1), Στυλιανού, Μητσιμπόνας.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10 (2), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 15 (1), Λαρεντζάκης 13 (1), Μωραιτης 5 (1), Γκρίφιν 2, Σαντ Ρος 8, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 12, Γιαννόπουλος 6 (2), Χάντερ 7.