Με τέσσερις πιτσιρικάδες να παίζουν σχεδόν 15 λεπτά, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε το Λαύριο 77-66 στην Πάτρας, αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις με την απόφαση του Μάκη Γιατρά!

Το Λαύριο έτρεξε 12-2 επιμέρους σκορ και μείωσε στο τέλος της τρίτης περιόδου με 65-51 στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Basket League το Σάββατο (7/12) στην Πάτρα.

Αντί ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς, να θορυβηθεί, συνέχισε να εμπιστεύεται στο παρκέ τους τέσσερις πιτσιρικάδες της 12άδας, Μαντζούκα, Καφέζα, Μπαζίνα και Κουρουπάκη, μαζί με τον Αγραβάνη που έβγαλαν ολόκληρο το τελευταίο δεκάλεπτο!

Τα πιτσιρίκια τα πήγαν καλά με τη συνδρομή του Αγραβάνη, κέρδισαν το χειροκρότημα, αλά περισσότερο κέρδισε το ελληνικό μπάσκετ!

Στην εποχή των έξι ξένων σε κάθε ομάδα, σε μια αγωνιστική που στις αρχικές πεντάδες οι Έλληνες ήταν… δαχτυλοδειχτούμενοι, το να παίζουν δύο 16χρονοι και δύο 17χρονοι σε αγώνα υψηλών απαιτήσεων και τόση ώρα είναι ευλογία!

Ο Προμηθέας είχε χτίσει διαφορά 24 πόντων (63-39) μετά από 26:17, όταν ο Γιατράς άρχισε να περνάει τους μικρούς, σε ένα ματς όπου δεν είχε τον Λάνγκστον Χολ στη διάθεσή του και στο πρώτο ματς δίχως τον Γιώργο Μπόγρη.

Έπειτα από μια σχετική ισορροπία στην πρώτη περίοδο, (24-18) τα τρίποντα του Προμηθέα Πάτρας έκαναν τη μεγάλη διαφορά μέχρι το ημίχρονο.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά είχαν 8/14 στο πρώτο 20άλεπτο, ενώ στην αντίπερα όχθη το Λαύριο σούταρε 1/7.

Για αυτό η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (46-29) στο ημίχρονο με τον Κρις Μπαμπ να έχει 3/4 από τα 6.75μ.

Παράλληλα όμως, ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ήταν ο Οκτάβιους Έλις (10π.) προσφέροντας πολύτιμο σκορ και από το ζωγραφιστό για να βοηθήσει την ομάδα του να έχει καθολική υπεροχή στο παρκέ.

Το Λαύριο ήταν πολύ άστοχο, (2/19 τρίποντα!!!) έχασε σχεδόν… 50 σουτ (24/72) και θα αναζητήσει άλλα ματς για να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχιών, έπειτα από αυτή τη μικρή παρένθεση στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-29, 65-51, 77-66