Ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, το Σάββατο (23/11) στην EKO Basket League, καθώς πέρασε από το “Σοφία Μπεφόν” του Π.Φαλήρου με 86-79 επί του Ιωνικού Νίκαιας! Εύκολα ο ΠΑΟΚ 78-56 το Ρέθυμνο.

Αναλυτικά οι αγώνες:

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ AFFIDEA-ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS 79-86

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη που τον ανεβάζει επίπεδο, πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου (4-4)  με 86-79 επί του Ιωνικού Νίκαιας (4-4) στο Παλαιό Φάληρο!

Με πολύ πιο σωστές επιλογές από τον αντίπαλό της, συνεργασίες, πλουραλισμό, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν καλύτερη στα 3/4 του αγώνα και άξιζε τη νίκη που ήρθε δίχως πίεση στο τέλος, αφού η διαφορά έφτασε και στους 14 πόντους για τους νικητές.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Κρομά (κεντρική φωτογραφία) με 17π., 6 ριμπ., 5 ασίστ, θετικοί Τσαλμπούρης και Μωραΐτης, σημαντική η συμβολή της τριάδας Αγκμπελέζε-Τζάκσον-Ντάνιελς σε διαφορετικά κομμάτια και σημεία του παιχνιδιού.

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, με καλύτερες επιλογές και συνεργασίες. Έφτασε στο +11, 22-11 λίγο πριν τελειώσει η περίοδος με 22-14, με τον Ντάνιελς να έχει 10 πόντους για τους Ροδίτες.

Ο Ιωνικός βρήκε λύσεις από τους Έλληνες.

Μαυροκεφαλίδης και Χαραλαμπόπουλος έβγαλαν φάσεις, ο Μπαρτ σκόραρε για πρώτη φορά και η ομάδα του Νίκου Βετούλα μάζεψε γρήγορα τη διαφορά. Έφτασε στον πόντο 25-26 με 6:54 για το ημίχρονο, όταν ο Ντάνι Αγκμπελέζε έφτασε στα 3 φάουλ. Αφού κέρδισε καθαρά τη μάχη των ριμπάουντ (22-12 στο ημίχρονο), προσπέρασε στο φινάλε με τον Λόρενς για να πάει στα αποδυτήρια με 42-41.

Το κακό για τους γηπεδούχους είναι πώς νωρίς στη Γ’ περίοδο φορτώθηκε με 4ο άουλ ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, πολύτιμος αρωγός στη β’ περίοδο.

Ο Ιωνικός είχε τεράστιο πρόβλημα δημιουργίας, δεν έβγαζε συνεργασίες σε αντίθεση με τον Κολοσσό, ο οποίος με υποδειγματικό τρόπο έκανε 10-0 σερί στα τελευταία 3:52. Το 52-52 έγινε 62-52 στα 30 λεπτά.

Μόλις η ομάδα του Λυκογιάννη πήρε και κάποια περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, πιστοποίησε την υπεροχή της. Έτασε στο +14, 80-66 με 3:30 για τη λήξη, βάζοντας γερές βάσεις για την εκτός έδρας νίκη.

Ο Ιωνικός δεν μπορούσε να επιστρέψει και έως τη λήξη, απλά μείωσε στα μισά τη διαφορά, με 79-86.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86

Η στατιστικη του αγώνα με ένα κλικ

ΠΑΟΚ-ΡΕΘΥΜΝΟ 78-56

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΠΑΟΚ, με 78-56 επί του Ρεθύμνου στο PAOK Sports Arena. Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και “διπλό” τον Γουίγκινς (17π.-12 ριμπ.).

Το Ρέθυμνο (2-6) ήταν απελπιστικά άστοχο (17/54) ο Φράνκαμπ έμεινε 38:15 στο παρκέ αλλά φυσικά δεν αρκούσε, ενώ η τελική διαφορά, είχε διαμορφωθεί… από το πεντάλεπτο!

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς με τη Σαραγόσα, μεσοβδόμαδα και άρχισε τον αγώνα με 22-0 μετά από πέντε λεπτά!

Το Ρέθυμνο έμοιαζε σοκαρισμένο, είχε στο ίδιο διάστημα 0/5 σουτ και 4 λάθη και σκόραρε από τη γραμμή των βολών με τον Χριστοδούλου μετά από 5:09 αγώνα για να μειώσει σε 22-2.

Το πρώτο του καλάθι ήλθε από τον Κόνερ Φράνκαμπ με 3:24 για το δεκάλεπτο έπειτα από 8 άστοχα σουτ κι 6 λάθη!

Το δεκάλεπτο έληξε 33-8, η διαφορά έφτασε στους 27 πόντους (35-8) αλλά η β’ περίοδος είχε άλλη εικόνα. Το Ρέθυμνο συνήλθε, εκμεταλλεύτηκε μια σχετική χαλάρωση των γηπεδούχων συν τις αλλαγές που έκανε ο Κώστας Χαραλαμπίδης και μείωσε 40-30 με 67 δεύτερα για το ημίχρονο. Τελικά ο ΠΑΟΚ με 5-0 έφτασε στο 45-30 του ημιχρόνου.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ δεν πήρε… ανάσα ούτε στην τρίτη περίοδο, παίζοντας όλο το ματς και προσπαθώντας με το σκορ και τη δημιουργία του να βάλει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Η συγκινητική του προσπάθεια δεν αρκούσε φυσικά. Απλά η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου διατήρησε τη διαφορά, δεν της έφυγε σε μεγαλύτερα επίπεδα μέχρι το 30′ (62-47).

Ο ΠΑΟΚ δεν κινδύνευσε ποτέ, είχε πολυφωνία που του αρκούσε να κινείται σε διαφορές γύρω στους 20 πόντους, κι έφτασε ευχάριστα στο τελικό 78-56.

Τα δεκάλεπτα: 33-8, 45-30, 62-47, 78-56