Με το φάσμα του υποβιβασμού βρίσκεται πλέον αντιμέτωπη η Εθνική μας ομάδα των Νέων καθώς ηττήθηκε από τη Μ.Βρετανία με 77-64 στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-16 στο Eurobasket U20 που διεξάγεται στη Γερμανία!

Η ελληνική ομάδα θα πρέπει πλέον να νικήσει τον ηττημένο του Ουκρανία-Ισλανδία, για τις θέσεις 13-16, αλλά και τον τελευταίο της αντίπαλο στις θέσεις 13-14 εφόσον νικήσει στον πρώτο αγώνα, ώστε να αποφύγει τον υποβιβασμό στη Β’ κατηγορία της U20! Α

Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα της Ελλάδας στη διοργάνωση, αφού έχει νικήσει μόνο τη Ρουμανία στην πρεμιέρα της Α’ φάσης κι έχει χάσει όλους τους υπόλοιπους αγώνες που έχει δώσει.

Η δε Μεγάλη Βρετανία μέχρι τον αγώνα με την Εθνική μας, δεν είχε νικήσει κανέναν αντίπαλό της στις δύο πρώτες φάσεις κι ερχόταν από τέσσερις ήττες σε ισάριθμους αγώνες!

Η Εθνική μας προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο (38-34) αλλά στην τρίτη περίοδο έκανε πολλά λάθη και βεβιασμένες επιλογές με αποτέλεσμα να είναι άστοχη και να επιτρέψει στους Βρετανούς να κάνουν επιμέρους σκορ 25-9!

Υστέρησε δε στο ριμπάουντ αφού οι αντίπαλοί μας πήραν 13 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ υπέπεσε σε 21 λάθη, έναντι 16 των Βρετανών!

Αμέσως-αμέσως, μιλάμε για 18 επιπλέον επιθέσεις για την αντίπαλο της Ελλάδας που εκμεταλλεύτηκε την κακή κατάσταση της ελληνικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 34-38, 59-47, 77-64

Μ. Βρετανία (Στόιτελ): Μποατσιέ-Γιαντόμ 14 (13 ριμπ.), Έτιλ-Ροκ, Χένρι 10 (3), Γουότσον-Γκέιλ 14, Γουίτλ 20 (1 τρπ., 10 ριμπ.), Φούλερ 8, Λίνο 11 (3), Ράσελ, Σπενς, Τορντόφ, Γουόλς.

Ελλάδα (Καστρίτης): Αγραβάνης 7 (1), Χρηστίδης 14, Π. Καλαϊτζάκης 7 (1), Καμπερίδης 2, Λούντζης 10 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Καμπουρίδης, Κουρέπης 4, Μωραΐτης 5 Παπαδάκης 4, Πιλάβιος, Τάταρης 9.