Ο Άρης πιστοποίησε την αγωνιστική του βελτίωση καθώς ζόρισε για 30 λεπτά τον Παναθηναϊκό μέσα στο ΟΑΚΑ, τη Δευτέρα (28/01) και μολονότι το τελικό σκορ έφτασε στους 20 πόντους, 85-65, το ματς θύμισε ντέρμπι!

Ήταν ντέρμπι, διότι με την εκπληκτική της απόδοση στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη γύρισε από το -20 (45-24) και το 51-34 του ημιχρόνου κι έφτασε σε απόσταση αναπνοής, 60-59 με τη λήξη της τρίτης περιόδου!

Είχε μάλιστα και το πρώτο σουτ της τέταρτης περιόδου για το προσπέρασμα αλλά δεν βρήκε στόχο.

Σε αυτό το διάστημα της τρίτης περιόδου, με επιμέρους σκορ 25-9 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, “έβγαλε τα συκώτια” του Παναθηναϊκού με ανελέητο πρέσινγκ σε όλο το παρκέ, κι έδειξε ένα αγωνιστικό “ταβάνι” που πιθανότατα εξέπληξε και τους ίδιους στον Άρη!

Ο Παναθηναϊκός με έναν χειριστή της μπάλας, αντιμετώπισε τεράστιο πρόβλημα, αγχώθηκε, έκανε λάθη και πέταξε στα σκουπίδια βολές και… είχαμε ματς!

Ο Άρης είχε 10/16 σουτ σε αυτό το διάστημα, κυριάρχησε στο ριμπάουντ (12-5), έβγαλε δημιουργία με επτά ασίστ (όσες είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο) και έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα του Ρικ Πιτίνο.

Ο συνήθης ύποπτος Νικ Καλάθης ανέλαβε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά για τον Παναθηναϊκό.

Με 18 πόντους (4/8 τρίποντα), 10 ασίστ “ξεκόλλησε” τον Παναθηναϊκό από τους 60 πόντους κι έβαλε τις βάσεις για το 25-6, σκορ τέταρτης περιόδου!

Ο Άρης έμεινε κοντά μέχρι τα 5:50 για το τέλος, όταν ο Βασίλης Τολιόπουλος μείωσε σε 70-65, αλλά από τότε δεν σκόραρε ξανά ο Άρης. Ίσως η απουσία δυνάμεων από την υπερπροσπάθεια, η απουσία μεγάλου βάθους στον πάγκο σε μια μέρα που έλειπαν Βεργίνης, Μπελ κι έφυγε και με διάστρεμμα κι ο Διαμαντής Σλαφτσάκης με 2:34 για την τρίτη περίοδο!

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 7 (1), Καλάθης 18 (4), Τόμας 8, Κιλπάτρικ 9 (2), Πέιν 11, Παπαγιάννης 2, Λοτζέσκι 6, Γκιστ 12 (4/4 διπ., 4/4 βολές, 8 ριμπ.), Καλαϊτζάκης, Μήτογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο, λεκαβίτσιους 5.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 8 (1/7 τριπ.), ΜακΓκι 7 (1/6 βολές), Τζόουνς 5 (1), Χάρις 11 (3/6 τριπ.), Βουλγαρόπουλος, Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 9 (3/6 τριπ.), Χρηστίδης 4, Νταλό 9 (2), Κάιζερ 8, Αγγέλου.