Μονακό

Χάρη στην τρίτη σερί νίκη της, αυτή τη φορά με 102-93 επί της Μπασκόνια, η Μονακό κλείδωσε την παρουσία στην πεντάδα της EuroLeague.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, ακόμη και χωρίς τον Μάικ Τζέιμς, έφτασε στο 18-10 και έπιασε την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση.

Τζόρνταν Λόιντ (19π.), Έλι Οκόμπο (18π.-4ασ.), Άλφα Ντιαλό (17π.), Ντόντα Χολ (15π.-6ρ.) και Τσίμα Μονέκε (14π.-13ρ.), ξεχώρισαν για τους νικητές

Ντάριους Τόμπσον (20π.-12ασ.), Μάρκους Χάουαρντ (20π.), Βάνια Μαρίνκοβιτς (14π.), Μάικ Κότσαρ (11π.-5ρ.-4ασ.) και Ρόκας Γκιεντράιτις (9π.-7ρ.), έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους.

Η Μπασκόνια συγκατοικεί στο 15-13 με την Παρτιζάν, τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τη Ζαλγκίρις Κάουνας, εκ των οποίων η μία θα μείνει σίγουρα εκτός οκτάδας.

Το πρώτο δεκάλεπτο επεφύλασσε καλό θέαμα. Η βασκική ομάδα είχε τα ηνία και περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Το μαρτυρούν εξάλλου οι 28 πόντοι που σημείωσε.

Η Μονακό αντέδρασε και προηγήθηκε για πρώτη φορά στα 03:45 πριν από το τέλος του α’ ημιχρόνου με τον Ντιαλό, σε μία β’ περίοδο που έβαλε 29 πόντους.

Χωρισμένο στα δύο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, υπό την έννοια ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο πρώτο μισό και οι γηπεδούχοι στο δεύτερο, προτού ο Χολ γράψει το 73-74 στα 23”.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε 91-87 στα 02:45 πριν από το τέλος, όμως, κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση της Μονακό.

Ο Οκόμπο είχε 7 πόντους μέχρι τα 03:34 και ολοκλήρωσε το ματς με 18, συμβάλλοντας τα μέγιστα για τη μεγάλη νίκη της ομάδας του.

Το 91-87 έγινε 91-96 στα 50”, ο Τόμπσον μείωσε άμεσα (93-96), αλλά ο Λόιντ κατάφερε το τελειωτικό χτύπημα στους γηπεδούχους (93-98).

Το άστοχο τρίποντο του Χάουαρντ αμέσως μετά σήμαινε ότι η Μπασκόνια δεν είχε πια την παραμικρή ελπίδα.

Η Μονακό είχε πάνω από 60% στο δίποντο και 19/22 βολές, αλλά μετά βίας πέρασε το 25% στο τρίποντο.

Ήταν πολύ ανώτερη στα ριμπάουντ (37-25) και στα λάθη (9-17), τα κλεψίματα ήταν ίδια (7), ενώ στις ασίστ υπερίσχυσε η Μπασκόνια (26-20).

Η βασκική ομάδα είχε τρομερό ποσοστό στο δίποντο (72%) και πολύ καλό στο τρίποντο (48,5%), αλλά πήρε 10 λιγότερους πόντους από τη γραμμή των βολών (9/13), με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την έκβαση της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-52, 73-74, 93-102