Κλίπερς

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς (11-8) επικράτησαν 107-96 των Ντιτρόιτ Πίστονς (4-15) στο “Staples Center”, με πρώτο σκόρερ τον Ρέτζι Τζάκσον

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Καγουάι Λέοναρντ και τον Νικολά Μπατούμ, όμως αυτό δεν τους εμπόδισε να καταγράψουν ένα σαρωτικό α’ ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι τελικά έπαιξαν χωρίς τον Κιλιάν Χέις λόγω προβλήματος στον αντίχειρα, δεν πρόβαλαν την παραμικρή αντίσταση.

Το επιμέρους 64-40 έπειτα από το πέρας 24 λεπτών στο ματς, αποδείχθηκε καθοριστικό.

Στο τρίτο 12λεπτο οι Πίστονς κράτησαν τους Κλίπερς στους 18 πόντους, όμως οι δικοί τους 22 δεν αρκούσαν για να ψαλιδίσουν ιδιαίτερα τη διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο, με μπροστάρη τον Τζέραμι Γκραντ (20π.), πλησίασαν αρκετά τους Κλίπερς.

Ωστόσο, η μεγάλη διαφορά που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι από νωρίς, έφτανε και περίσσευε για να έρθει η νίκη.

Κορυφαίως των νικητών ο Ρέτζι Τζάκσον με 21 πόντους, ενώ συνέβαλαν και οι Τέρανς Μαν (16π.), Έρικ Μπλέντσο (15π.).

NBA 2021-22: Αποτελέσματα – Πρόγραμμα – Κατάταξη

ΠροηγούμενοΜπαρτζώκας: “Πρέπει να παίζουμε πάντα ομαδικά” – Επική ατάκα Μεσίνα
ΕπόμενοΝάγκετς-Μπακς 109-120: Έκτη σερί νίκη με σούπερ Γιάννη (vids)