Κολοσσός-Ιωνικός

Την τρίτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League πανηγύρισε ο Κολοσσός, ο οποίος επικράτησε 88-81 του Ιωνικού στη Ρόδο.

Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τις σημαντικές νίκες επί των Απόλλωνα Πάτρας και Άρη, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/2 απέναντι σε Απόλλωνα και Παναθηναϊκό.

Υπενθυμίζεται ότι ο Ιωνικός είχε δώσει ευρωπαϊκό αγώνα πριν από τρεις ημέρες (ήττα εντός έδρας από την Αντβέρπ), ωστόσο στη Ρόδο δεν φανέρωσε σημάδια κόπωσης.

Κορυφαίος του παρκέ ο Τζόρνταν Φλόιντ, ο οποίος στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Κολοσσού σημείωσε 24 πόντους.

Ο αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο έφερε την υπογραφή του Γιουτζίν Τζέρμαν, ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα για να έχει ο Ιωνικός τα ηνία.

Η διαφορά έφτασε στο +8 (31-23), αλλά μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ο Κολοσσός την είχε μαζέψει.

Στην τρίτη περίοδο ο Κένι Γουίλιαμς ανέβασε την απόδοσή του και για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι έδειχναν να κρατούν το… τιμόνι.

Βέβαια η διαφορά δεν έγινε ποτέ διψήφια – τουναντίον ο Ιωνικός έκλεισε την ψαλίδα με το ανοικτό 66-63 εν όψει του τετάρτου δεκαλέπτου.

Ο πρωτάρης Τζόρνταν Φλόιντ πέτυχε σημαντικά καλάθια και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Κώστα Γόντικα, η πλάστιγγα είχε γείρει υπέρ της ομάδας του Ηλία Καντζούρη.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έβαλε τρίποντο στα 02:37 για το 83-75, οι Γιουτζίν Τζέρμαν και Νίκος Χουγκάζ δεν κατάφεραν να απαντήσουν, επομένως όλα κρίθηκαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 45-46, 66-63, 88-81.