Με «όπλο» την επιθετική πολυφωνία και τους Γιανίκ Μορέιρα και Μάικλ Ντίξον να κάνουν τη διαφορά ο Κολοσσός επικράτησε εύκολα (73-62) της Καρδίτσας και έφτασε τις οκτώ νίκες στην Basket League.

Μάλιστα, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έχουν διατηρήσει αήττητη την έδρα τους, μετρώντας επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα!

Ο Κολοσσός μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα στο ματς και βρέθηκε να προηγείται με 9-0 (στο 4’) με τους Θεσσαλούς να δυσκολεύονται να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Οι Ροδίτες που αγωνίστηκαν χωρίς τους Γιαννόπουλο-Μπιλλή, μπόρεσαν να βρουν λύσεις επιθετικά κυρίως με τον Γιανίκ Μορέιρα, αλλά και τους Τζέιμς, Κατσίβελη και Ντίξον.

Η αστοχία από την περιφέρεια ήταν εκνευριστική για τους φιλοξενούμενους που τελείωσαν την πρώτη περίοδο με 1/12 τρίποντα, γεγονός που εξηγεί ανάγλυφα το 23-9 (στο 10’). Στη δεύτερη περίοδο με τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να παίρνει «φωτιά» επιθετικά, στην πρώτη του εμφάνιση με την Καρδίτσα, μείωσαν σε 23-13 (στο 11’). Όμως, παρά το σκοράρισμα του τελευταίου αποκτήματος της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου η αστοχία από την περιφέρεια (4/20 τρίποντα, ήτοι 20%) δημιούργησε προβλήματα.

Ο Κολοσσός με τον Μορέιρα άνοιξε το σκορ και με την συνδρομή των Κατσίβελη, Ντίξον και Τζέιμς ανέβασε τη διαφορά στο +16 (32-16 στο 13.30’’) και αργότερα στο +20 (36-16 (στο 16’) με την Καρδίτσα να μην απειλεί πέραν του Γκάλινατ με κάποιο άλλο παίκτη, αφού οι λύσεις του Μπόχαιμ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έπαψαν να υφίστανται.

Στην επανάληψη, οι Ροδίτες είχαν τον έλεγχο παρότι ο Γκάλινατ συνέχισε να σκοράρει και έφτασε τους 20 πόντους από τους 11 που είχε στο πρώτο 20λεπτο. Όμως, ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο μεγαλύτερη ισορροπία στο σκοράρισμα και διατήρησε μια απόσταση (55-45 στο 30’) από τον αντίπαλο του.

Ο Λαμάρ Πίτερς στην τελευταία περίοδο και με το σκορ να είναι 59-49 (στο 33’) αποχώρησε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι.

Η Καρδίτσα πλησίασε στους 8 πόντους (59-51 στο 33.30’’) με τον Σαρικόπουλο, αλλά ο Ντίξον απάντησε με τρίποντο (62-51 στο 34’) και στη συνέχεια ο Γιανίκ Μορέιρα ανέβασε τη διαφορά στο +13 (64-51 στο 34’) φέρνοντας τους «θαλασσί» ένα ακόμη βήμα προς τη νίκη.

Μπορεί ο Πίτερς να επέστρεψε στα τελευταία λεπτά αλλά η διαφορά είχε διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα (71-57 στο 38’) δίνοντας τη νίκη στον Κολοσσό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-9, 40-25, 55-45, 73-62.