Κολοσσός-Λάρισα

Την πρώτη του νίκη εν έτει 2022 πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου (93-75 τη Λάρισα), χάρη στο εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο του ματς για τη 14η στροφή της Basket League.

Στο 8-5 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, στο 4-8 υποχώρησαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι προέρχονταν από τρεις διαδοχικές επικρατήσεις.

Ο αγώνας:

Χέρι-χέρι βάδισαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, ώσπου ο Κολοσσός αποσπάστηκε στο +6.

Η Λάρισα προηγήθηκε για πρώτη φορά σχεδόν 3 λεπτά μετά την έναρξη της β’ περιόδου, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και λίγο αργότερα μετέτρεψαν το 36-30 σε 43-30.

Στο 7-0 του Κολοσσού, η θεσσαλική ομάδα απάντησε με 8-0, θέτοντας τις βάσεις της αντεπίθεσης εν όψει του τρίτου δεκαλέπτου.

Το 51-50 έγινε 51-58 και το μομέντουμ ανήκε στη Λάρισα, η οποία πορευόταν με μπροστάρη τον Στέφαν Μούντι.

Πάντως, από τη στιγμή που ο Τζόρνταν Φλόιντ άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς, ο Κολοσσός επανήλθε δυναμικά στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.

Η Λάρισα σημείωσε μόλις 3 πόντους μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι σκόραραν κατά ριπάς.

Το 21-3 δεν άφηνε περιθώριο στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στην τρομερή άμυνα του Κολοσσού, αλλά και να αποφύγουν τα πολλά λάθη.

Σημαντικό στοιχείο για την έκβαση του ματς το 47% των γηπεδούχων στα τρίποντα, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν 29%.

Βαγγέλης Μαργαρίτης (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Τζόρνταν Φλόιντ (22 πόντοι, 5 ασίστ) έκαναν τη διαφορά για τους νικητές, ενώ στον αντίποδα ξεχώρισαν οι Στέφαν Μούντι με 17π., 6ρ., Ουσμάν Κρουμπάλι με 13π., 11ρ. και Τζέιλεν Χάντσον με 16π., 7ρ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75