Με τον Σάσα Βεζένκοφ να σκοράρει από τα 6.75 ενώ απέμεναν μόλις 5 δευτερόλεπτα και 6 δέκατα για τη λήξη ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα (80-79) από τη Ρόδο κόντρα στον Κολοσσό, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο πάουερ φόργουορντ των «ερυθρολεύκων» εκτός από το τρίποντο-νίκης στα 5.6’’ από τη γωνία έπειτα από ολέθριο λάθος του Γιανίκ Μορέιρα έκανε μια συνολικά μαγική εμφάνιση με 33 πόντους, 7/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 34.37 λεπτά συμμετοχής!

Γι’ αυτό και στο τέλος έσπευσαν όλοι οι συμπαίκτες του να τον συγχαρούν για την εμφάνιση του με πρώτο τον Τόμας Γουόκαπ. Σημαντική ήταν η συνεισφορά και του Κώστα Παπανικολάου με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από τον Κολοσσό ο Χάρης Γιαννόπουλος με 17 πόντους (4/10 τρίποντα) ήταν πολύ καλός, ενώ βοήθησε και ο Μάικλ Ντίξον με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός πλέον έχει 16 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League ενώ ο Κολοσσός βρέθηκε μια ανάσα από τη μεγάλη νίκη, αλλά δυο λάθος επιθέσεις του Μορέιρα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στέρησαν από τους «θαλασσί» ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τους έδινε μεγάλη ώθηση για τη συνέχεια (έχουν 8 νίκες και 8 ήττες).

Η εξέλιξη του αγώνα

Με το… καλημέρα ο Κολοσσός μπήκε με… φόρα! Ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε κέφια, στην ρακέτα οι «θαλασσί» κυριάρχησαν και βρέθηκαν +7 (17-10 στο 8′). Ο Ολυμπιακός που μετά την ήττα στο Μιλάνο έδειξε να μην έχει τα πατήματα του στο παρκέ που είχε συνηθίσει τον κόσμο του, αλλά βρήκε λόγω της ποιότητας του τον τρόπο να περάσει μπροστά (22-23 στο 10′), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το νισορροπημένο παιχνίδι του Κολοσσού αποτέλεσε την απάντηση στο σκοράρισμα των Βεζένκοφ-Παπανικολάου. Τα 8 επιθετικά ριμπάουντ του Κολοσσού και τα 4/13 τρίποντα του Ολυμπιακού εξηγούν το 38-34 (στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Σάσα Βεζένκοφ μπήκε «καυτός» (είχε 16 πόντους στο τρίτο 10λεπτο) για τον Ολυμπιακό, αλλά αυτό δεν έφτανε, καθώς ο Μάικλ Ντίξον και ο Τζέιμς Γιανγκ είχαν «συνδεθεί» με το καλάθι και έδωσαν «αέρα» 9 πόντων (46-37 στο 23′) στον Κολοσσό, όμως, σταδιακά οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την «ψαλίδα» (63-60 στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο με δυο ελεύθερες βολές του Γιανίκ Μορέιρα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρέθηκε στο +5 (72-67 στο 34’). Ο Ολυμπιακός απάντησε (73-77 στο 38’) με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με δυο τρίποντα από τους Γιάνγκ και Γιαννόπουλο προηγήθηκαν με 79-77 (στο 38.30’’). Εκκεί, ο Γιανίκ Μορέιρα εξ επαφής με το καλάθι κόπηκε από τον Παπανικολάου, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε βιαστική επίθεση και αστόχησε.

Ακολούθως ο Κολοσσός έχασε την μπάλα με ολέθριο λάθος του Μορέιρα και σε τρανζίσιον επίθεση στα 5 δευτερόλεπτα και 6 δέκατα ο Σάσα Βεζένκοφ με τρίποντο «έγραψε» το 79-80 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Στο τάιμ άουτ που πήρε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου σχεδίασε μια επίθεση, όπου το τρίποντο που επιχείρησε ο Δημήτρης Κατσίβελης δεν βρήκε στόχο και χάθηκε η ευκαιρία για τους Ροδίτες για μια μεγάλη νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-34, 63-60, 79-80.