Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη από τον Νοέμβριο, πέτυχε την Κυριακή στη Ρόδο η ΑΕΚ με 65-62 επί του Κολοσσού στη 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στο ντεμπούτο του Κούρο Σεγκούρα στον πάγκο της, η ΑΕΚ έβγαλε ψυχικά αποθέματα, μεγαλύτερη θέληση, κυριαρχία στο ριμπάουντ (18 επιθετικά) και καλύτερη άμυνα στα 40 λεπτά και μολονότι πολύ άστοχη, κράτησε χαμηλά στο σκορ τον Κολοσσό κι έφτασε στο 9-9 ρεκόρ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν δύο μεγάλα λάθη στο τέλος, όταν πρώτα ο Φλόιντ έχασε την μπάλα σε double team και στα 7 δεύτερα για τη λήξη με το σκορ στο 62-64 ο Γουίλιαμς γλίστρησε σε πάσα επαναφοράς.

Ο Πετρόπουλος έκανε το 65-62 για την ΑΕΚ με 1/2 βολές και στη λήξη, ο Κιμ Τιλί έχασε το τρίποντο για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση!

Ο Κολοσσός έχει πλέον 10-7 ρεκόρ.

Το παιχνίδι ακροβατούσε σε τεντωμένο σκοινί, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου υπήρχαν διαρκώς εναλλαγές στο προβάδισμα, δίχως κάποια από τις δύο να πάρει διαφορά, μεγαλύτερη των 4 πόντων.

Ο Κολοσσός πήγε στο 61-57 με δύο τρίποντα από Γουίλιαμς και Φλόιντ, όμως η ΑΕΚ  προσπέρασε 62-64 με καλάθι του Μαυροειδή στα 14”, πριν έρθει το φινάλε-θρίλερ με το λάθος του Γουίλιαμς.

Ο Ράουτινς πέτυχε 14 πόντους για την ΑΕΚ, 10 είχε ο Φιλιππάκος σε ρεκόρ σεζόν με τεράστια βοήθεια στην ομάδα του, 9 είχε ο Κολόμ, όσους και ο Χάμερ, ο οποίος μείωσε με τρίποντο στο 61-60 στα 93 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Ο Μαυροειδής είχε 6 πόντους-11 ριμπάουντ. μεγάλη ήταν κι η συμβολή του Φλιώνη στην άμυνα, ενώ είχε 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

www.allstarbasket.grΤο ντεμπούτο του με την ΑΕΚ έκανε και ο Αντώνης Κόνιαρης. Στον πάγκο ήταν και ο Γκρίφιν που επέστρεψε από τις ΗΠΑ, έπειτα από έναν μήνα, αλλά ήταν ανέτοιμος να αγωνιστεί.

Ο Κένι Γουίλιαμς είχε 20 πόντους για τον Κολοσσό, 15 ο Φλόιντ, 14 ο Μίλερ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-31, 45-45, 62-65

Μετά τη λήξη του αγώνα, οι παίκτες της ΑΕΚ γνώρισαν την αποθέωση από φιλάθλους τους που βρέθηκαν στο κλειστό στην Καλλιθέα Ρόδου.

Stoiximan Basket League: Η βαθμολογία της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Αποτελέσματα και πρόγραμμα της περιόδου 2021/22